Archiwa

Pierwsze zmarszczki zwykle budzą niepokój, szczególnie gdy pojawiają się w młodym wieku. Niestety jest to naturalna kolej rzeczy, ponieważ już w drugiej dekadzie życia skóra zaczyna powoli tracić swoją jędrność oraz zdolność do regeneracji. Sprawdź, skąd się biorą takie zmiany na twarzy i jak możesz im zaradzić, korzystając z odpowiednich zabiegów nowoczesnej medycyny estetycznej. 

Spis treści

Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki?

Moment tworzenia się pierwszych zmarszczek na twarzy jest kwestią indywidualną, ponieważ zależy od uwarunkowań genetycznych, a także trybu życia. Można jednak wyróżnić kilka rodzajów oznak wiotczenia skóry, które pojawiają się najczęściej w młodym wieku. Są to przede wszystkim zmarszczki:

 • mimiczne – mają je już nawet osoby po 25. roku życia i są one związane z mimiką twarzy, 
 • posłoneczne – są one efektem nadmiernego opalania, zarówno na słońcu, jak i w solarium,
 • grawitacyjne – związane są z wiotczeniem mięśni twarzy oraz utratą sprężystości skóry, która przez to opada pod wpływem działania grawitacji,
 • senne – powstają one wskutek uciskania i zniekształcania skóry podczas snu, która ze względu na utratę jędrności nie może wrócić do pierwotnego wyglądu;

Nazewnictwo zmarszczek a obszar skóry

Jak już wspomnieliśmy, redukcja zmarszczek jest możliwa na wczesnym etapie dzięki zabiegom medycyny estetycznej. W klinikach świadczących takie usługi stosowane jest jednak specjalne nazewnictwo takich zmian skórnych, które związane są głównie z obszarem ich występowania. Wyróżniamy więc zmarszczki:

 • marionetki – zlokalizowane są między kącikami ust a linią brody,
 • palacza – pojawiają się one głównie nad górną wargą,
 • poprzeczne czoła – są dość długie i z czasem mają tendencję do pogłębiania,
 • królicze – są to pionowe bruzdy po obu stronach nosa,
 • lwią zmarszczkę – umiejscowiona jest między brwiami,
 • kurze łapki – są to drobne bruzdy w zewnętrznych kącikach oczu.

Sposoby na pierwsze zmarszczki

Istnieje wiele skutecznych sposobów na zredukowanie pierwszych zmarszczek i utrzymanie młodego wyglądu. Poniżej przedstawiamy trzy najważniejsze, które polecają specjaliści. 

Codzienna pielęgnacja i masaż twarzy

Już po 25. roku życia warto z większą uwagą przykładać się do codziennej pielęgnacji skóry. Potrzebuje ona przede wszystkim regularnego nawilżania, ale także pobudzania do odnowy. W redukcji pierwszych zmarszczek pomocne będą odpowiednie kosmetyki np. kremy z kwasem hialuronowym, kolagenem, czy koenzymem Q10. Warto też systematycznie wykonywać masaż twarzy, aby zapobiec zwiotczeniu mięśni i naskórka. Można to robić palcami, albo specjalnym rollerem jadeitowym. 

mezoterapia-zmarszczki

Mezoterapia kwasem hialuronowym i mezoterapia igłowa

Za pojawienie się pierwszych zmarszczek zwykle odpowiada spadek produkcji kolagenu i elastyny. Można jednak skutecznie pobudzić komórki skóry do ich wytwarzania np. za pomocą mezoterapii igłowej. Jest to zabieg wykonywany także w naszym gabinecie i polega na wstrzykiwaniu pod naskórek za pomocą cieniutkiej igły substancji aktywnych stymulujących komórki do odnowy. Zazwyczaj jest to preparat zawierający kwas hialuronowy, witaminy oraz wyciągi roślinne. Efekty zabiegu pojawiają się od razu – skóra twarzy jest bowiem wygładzona i bardziej napięta, a także ma wyrównany koloryt. 

Zabieg Plasma Complex i osocze bogatopłytkowe

Pacjentom chcącym zlikwidować pierwsze zmarszczki polecamy także w naszym gabinecie w Rzeszowie osocze bogatopłytkowe. Zabieg daje natychmiastowy efekt odmładzający i przeprowadzany jest bardzo podobnie jak mezoterapia igłowa, ponieważ i w tym przypadku pod skórę aplikowany jest pewien preparat, a dokładnie wspomniane osocze.

Jest to nic innego jak materiał pobierany z krwi pacjenta, który zawiera naturalne substancje niezbędne do naprawy oraz odbudowy tkanek. Po jego aplikacji komórki macierzyste ulegają podziałowi oraz zwiększa się produkcja kolagenu, co w efekcie sprawia, że skóra twarzy staje się elastyczna, a bruzdy wygładzone.

Przywróć skórze młody wygląd!

Z pierwszymi zmarszczkami możesz skutecznie wygrać dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz stosowaniu nowoczesnych zabiegów odmładzających. Pamiętaj, że oferuje je wyłącznie profesjonalna medycyna estetyczna – w Rzeszowie możesz je wykonać w naszej klinice Sowińska-Podlasek, gdzie pracują doświadczeni lekarze specjaliści. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci najlepszy sposób na przywrócenie młodego wyglądu.


Przebarwienia skóry to częsty problem estetyczny, z którym boryka się większość dojrzałych osób. Największym utrapieniem są ciemne plamy na twarzy, dekolcie i rękach, które niestety bardzo trudno usunąć kosmetykami. Z przebarwieniami można sobie jednak poradzić za pomocą specjalistycznych zabiegów. Sprawdź, które z nich poleca nasz lekarz medycyny estetycznej w Rzeszowie. 

Spis treści

Skąd biorą się przebarwienia?

Za powstawanie przebarwień odpowiadają melanocyty, czyli komórki znajdujące się w skórze. Jeśli na skutek nieprawidłowej pracy wytwarzają w określonych miejscach zbyt dużo barwnika (melaniny), dochodzi do pojawiania się nieestetycznych plam.

Przyczyny nadmiernej produkcji melaniny mogą być różne, m.in.:

• naturalny proces starzenia się skóry,
• zbyt częste i intensywne opalanie,
• zaburzenia hormonalne np. w wyniku ciąży, menopauzy, czy też chorób tarczycy,
• przyjmowanie niektórych leków np. kortykosteroidów lub tabletek antykoncepcyjnych,
• reakcja na niektóre kosmetyki lub środki chemiczne,
• czynniki genetyczne. 

Rodzaje przebarwień skóry

Do najczęściej spotykanych przebarwień skóry należą piegi i ich przyczyną są uwarunkowania genetyczne. Nie są one zazwyczaj problemem estetycznym, a wręcz są uważane za oryginalny wyróżnik urody. Do naszego gabinetu zazwyczaj więc zgłaszają się osoby mające pojedyncze zmiany barwnikowe takie jak:

 • ostudy – występują zazwyczaj na twarzy i mają ciemne zabarwienie oraz niesymetryczny kształt,
 • plamy soczewicowate – zwane są też plamami starczymi lub słonecznymi, ponieważ powstają w wyniku starzenia się skóry lub nadmiernej ekspozycji na słońce; mają regularny kształt, brązowy odcień i średnicę nawet do 2 cm, a pojawiają się zwykle na twarzy, dekolcie, dłoniach i przedramionach,
 • zmiany pozapalne – są to przebarwienia skóry będące pozostałością po stanach zapalnych np. po trądziku. 

Sposoby na wyrównanie kolorytu skóry

Likwidacja przebarwień skóry domowymi sposobami zazwyczaj jest mało skuteczna. Co prawda w drogeriach można znaleźć różne kosmetyki redukujące takie zmiany, jednak nawet ich długotrwałe stosowanie rzadko przynosi oczekiwane efekty. Najskuteczniejszym sposobem na rozwiązanie problemu okazują się zabiegi medycyny estetycznej. Pacjentom odwiedzającym nasz gabinet polecamy w szczególności wampirzy lifting oraz peeling medyczny. 

kwasy-przearwienie-skory

Wampirzy lifting

Wykonywany w naszej klinice w Rzeszowie wampirzy lifting jest zabiegiem odmładzającym, jednak doskonale sprawdza się także do wyrównywania kolorytu skóry. Polega on na wstrzyknięciu pod naskórek osocza bogatopłytkowego, które ma właściwości pobudzające komórki do naturalnej odnowy. Efektem jego aplikacji jest nie tylko poprawa napięcia skóry, ale także rozjaśnienie przebarwień.

Zabieg jest bezpieczny, ponieważ wykorzystuje się w nim naturalny preparat pozyskiwany z krwi pacjenta. Przez to nie ma ryzyka pojawienia się reakcji uczuleniowej, ani innych negatywnych skutków ubocznych. Przed wykonaniem wampirzego liftingu niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który najlepiej oceni bezpieczeństwo procedury oraz skuteczność jej przeprowadzenia. 

Peelingi medyczne 

Kolejnym zabiegiem polecanym przez naszego lekarza medycyny estetycznej w Rzeszowie jest peeling medyczny. Polega on na złuszczaniu naskórka za pomocą preparatów zawierających kwasy AHA, BHA oraz PHA. Usunięcie martwych komórek skóry powoduje, że zmiany barwnikowe zostają albo całkowicie zlikwidowane, albo stają się mniej widoczne, a cera zyskuje ujednolicony koloryt i gładki wygląd. 

Zabiegi kwasami są dedykowane dla osób w każdym wieku. Warto jednak pamiętać, że najlepiej się na niego zdecydować jesienią lub wczesną wiosną, ponieważ naskórek po jego wykonaniu przez kilka dni jest bardzo wrażliwy i nie powinno się go np. narażać na działanie promieniowania słonecznego. 

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawaniu przebarwień skóry jest stosowanie przez cały rok kremów ochronnych z odpowiednim filtrem UV. Pamiętaj jednak, że jeśli mimo to pojawią się jakieś zmiany barwnikowe, możesz je skutecznie usunąć. Sprawdź już teraz cennik naszych zabiegów i skontaktuj się z gabinetem Sowińska-Podlasek, aby umówić się na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej, który doradzi Ci najlepszy sposób na rozwiązanie problemu.