Zabiegi toksyną botulinową

Wygładzanie zmarszczek, powiększanie ust czy leczenie bruksizmu to podstawowe zabiegi, jakie przeprowadza się obecnie w gabinetach medycyny estetycznej. Ich wysoką skuteczność zapewnia użycie toksyny botulinowej, którą w wybrane miejsca na ciele wprowadza się metodą iniekcji. Środek musi być zaaplikowany precyzyjnie i we właściwej ilości – gwarantuje to gabinet Sowińska-Podlasek, którą wyróżnia indywidualne podejście do pacjenta.

Jak przeprowadza się zabiegi toksyną botulinową?

Wywiad z pacjentem i przygotowanie do terapii

Użycie toksyny botulinowej musi być poprzedzone przeprowadzeniem wywiadu przez lekarza z kliniki medycyny estetycznej. Umożliwia to wykluczenie u pacjenta chorób czy dolegliwości stanowiących przeciwwskazania. Omawiane są również oczekiwane rezultaty i tym samym liczba koniecznych do zrealizowania sesji z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Pacjent otrzymuje wskazówki odnośnie do przygotowania się do terapii. Zalecane jest zaprzestanie przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi, co zapewni szybsze gojenie miejsc, w których wykonana zostanie iniekcja. Po wstrzyknięciu środka może bowiem pojawić się niewielkie krwawienie. Można je zredukować lub nawet całkowicie mu zapobiec właśnie poprzez właściwe przygotowanie do zabiegu. Jak natomiast wygląda jego przeprowadzenie w klinice medycyny estetycznej?

Zabieg toksyną botulinową krok po kroku

Do aplikacji środka wykorzystuje się strzykawkę z niezwykle cienką igłą. Sprawia to, że cała procedura pozostaje przeważnie całkowicie bezbolesna. Jeśli jednak pacjent obawia się dyskomfortu, może wygładzanie zmarszczek poprzedzić użyciem znieczulającego kremu. W wybranych miejscach ciała oczyszczony jad kiełbasiany wstrzykiwany jest następnie domięśniowo. Powoduje to wyeliminowanie zwiększonego i tym samym niepożądanego napięcia mięśniowego. W naszym gabinecie medycyny estetycznej Sowińska-Podlasek w Rzeszowie zabieg aplikowania toksyny botulinowej trwa przeważnie od kilkunastu do maksymalnie 30 minut i przeprowadzany jest bezpiecznie, nie wywołując dyskomfortu u pacjenta. Należy jednak pamiętać o konieczności zapoznania się z przeciwwskazaniami do jego realizacji. Kiedy więc wspomniana substancja się sprawdzi, a w jakich sytuacjach staje się niewskazana?

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania jadu kiełbasianego w medycynie estetycznej

Jakie efekty daje aplikacja toksyny botulinowej?

Podstawowym celem wstrzykiwania niewielkich ilości jadu kiełbasianego pod skórę jest wyeliminowanie zmarszczek mimicznych – zarówno statycznych, jak i dynamicznych. Dzięki toksynie botulinowej można pozbyć się najczęstszych oznak starzenia w postaci opadających powiek czy tzw. kurzych łapek. Oprócz możliwości wykonania typowych zabiegów medycyny estetycznej poprawiających wygląd twarzy (np. powiększenie ust) jest to też środek pozwalający na skuteczne leczenie bruksizmu. Mimowolne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi podczas snu to problem, który doprowadza do uszkodzenia uzębienia. Iniekcja oczyszczonego jadu kiełbasianego w okolicach mięśni żwaczy pozwala na zredukowanie, a nawet całkowite wyeliminowanie bruksizmu. Za pomocą tego typu substancji leczy się też nadmierną potliwość. Nie zawsze jednak jest to możliwe – kiedy pacjent nie może skorzystać z takich zabiegów?

Przeciwwskazania do zabiegów toksyną botulinową

Iniekcji toksyny botulinowej nie powinno przeprowadzać się przede wszystkim u kobiet w ciąży. Problemem jest także występowanie reakcji alergicznych na składniki preparatu aplikowanego podczas zabiegu. Działanie jadu kiełbasianego polega na wspomnianym zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Jeśli więc pacjent cierpi na jakiekolwiek dolegliwości w tym zakresie, powinien zrezygnować z wygładzania zmarszczek taką metodą. Jako przeciwwskazanie do tego typu terapii wymieniana jest też słaba krzepliwość krwi. Nie stanowi to przeszkody w momencie, gdy występuje ona ze względu na stosowanie leków. Jeśli jednak jest przewlekłą dolegliwością, nie zaleca się aplikacji toksyny botulinowej. Ze względu na wiele przeciwwskazań kluczowe jest rzetelne przeprowadzenie wywiadu przez specjalistę z kliniki medycyny estetycznej.