Aktualności

skora wokol oczu

To na niej jako pierwsze pojawiają się objawy przemęczenia i niewyspania. Skóra wokół oczu ma jednocześnie wyjątkowe potrzeby pielęgnacyjne. Jak powinno to wyglądać? Sprawdź poniższe wskazówki.

Spis treści

Co warto wiedzieć o skórze wokół oczu?

Skóra wokół oczu ma średnio 0,5 cm grubości. Oznacza to, że jest ok. cztery razy cieńsza niż skóra policzków. Małe nagromadzenie gruczołów łojowych powoduje z kolei, że jest niemal pozbawiona podściółki tłuszczowej oraz posiada słaby system podporowy. Obszar ten charakteryzuje się też zmniejszonym przepływem krwi i limfy oraz nagromadzeniem mastocytów (odpowiadają za powstawanie reakcji alergicznych).

Co ważne skóra wokół oczu staje się coraz cieńsza wraz z upływem lat. Szybciej pojawiają się na niej także oznaki starzenia lub osłabienia organizmu. Jest to związane nie tylko ze specyfiką cery, ale też aktywnością mięśnia okrężnego oka. Jest on niemal w ciągłym ruchu, co przyczynia się do rozwoju zmarszczek mimicznych (tzw. kurzych łapek). Ze względu na płytkie unaczynienie, kolor skóry wokół oczu jest również ciemniejszy niż na pozostałych częściach twarzy.

Problemy skóry wokół oczu

Delikatna skóra wokół oczu jest podatna na podrażnienia oraz występowanie zmarszczek. Jakich jeszcze problemów estetycznych może przysporzyć?

  • skłonność do zastojów limfatycznych (tzw. worki pod oczami),
  • suchość,
  • uczucie ściągnięcia,
  • nadreaktywność,
  • reakcje alergiczne,
  • zasinienia (podkrążone oczy).

Na wygląd skóry pod oczami wpływa nie tylko pielęgnacja, ale też styl życia. Negatywne konsekwencje przyniosą m.in. nieprzespane noce, brak nawodnienia, zanieczyszczenia środowiska oraz dym papierosowy. Widoczne cienie i opuchlizna mogą postarzać, dlatego warto wyeliminować te czynniki, a także zwrócić uwagę na rodzaj stosowanych kosmetyków.

skora wokol oczu

Jakiej pielęgnacji potrzebuje skóra wokół oczu?

Specyficzna struktura skóry pod oczami powoduje, że nie należy aplikować na nią kremów dedykowanych innym obszarom twarzy. Takie preparaty byłyby zbyt obciążające, przez co jej kondycja mogłaby się pogorszyć. Jak powinna więc wyglądać pielęgnacja skóry wokół oczu? Najważniejsze są następujące kwestie:

  • dokładny demakijaż – należy stosować kosmetyki przeznaczone specjalnie do tego celu, istotne jest, aby usunąć wszystkie pozostałości makijażu, ale jednocześnie nie rozciągać skóry;
  • nawilżanie i odżywianie przy pomocy kremu lub serum pod oczy – preparaty nakłada się na oczyszczoną skórę dwa razy dziennie;
  • poprawna aplikacja kosmetyków – niewielką ilość wybranego produktu nałóż pod oczy na kość oczodołu, a następnie delikatnie masuj, prowadząc ruchy od zewnętrznego do wewnętrznego kącika.

Wrażliwy obszar pod oczami wymaga ostrożności w doborze kosmetyków. Warto, żeby w ich składzie znajdowały się substancje o właściwościach nawilżających, takie jak m.in. kwas hialuronowy, masło shea oraz olej jojoba. Opuchliźnie mogą z kolei zapobiec np. świetlik lekarski, peptydy oraz witaminy A i E. Jak zamaskować cienie? Pod oczy nie należy nakładać podkładu lub pudru, ale jedynie korektor dedykowany właśnie tym okolicom.

Czego unikać w pielęgnacji skóry wokół oczu?

Właściwa pielęgnacja skóry wokół oczu pomoże zmniejszyć skutki upływającego czasu oraz sprawi, że twarz nie będzie wyglądać na zmęczoną. Stosując jakiekolwiek kosmetyki, trzeba jednak pamiętać o konieczności zachowania środków ostrożności. Przedostanie się produktów do oczu, może przyczynić się do rozwoju chorób narządu wzroku, takich jak zapalenie spojówek. Unikaj zatem:

  • nakładania kosmetyków w pobliżu linii rzęs,
  • używania preparatów na bazie alkoholu.

Aplikację należy wykonywać ostrożnie, starając się jak najmniej pocierać skórę. Warto zwrócić szczególną uwagę na demakijaż. Jak wykonać go poprawnie? Kosmetyk do demakijażu umieść na waciku i przyłóż na kilka sekund na powieki. Dzięki temu rozpuści zanieczyszczenia, które łatwo usuniesz bez rozciągania lub silnego tarcia skóry.

Prawidłowa pielęgnacja kluczem do zdrowej cery!

Pielęgnacja skóry wokół oczu to jeden z najważniejszych elementów codziennej rutyny. Powinna być delikatna i uwzględniać wyjątkowe potrzeby cery. Wybierając odpowiednie preparaty, upewnij się, że nie wywołają podrażnień oraz są bezpieczne do stosowania na tym wymagającym obszarze. Dzięki temu Twoje spojrzenie będzie świeże i pełne blasku.