Aktualności

przebarwienie-skory

Przebarwienia skóry to częsty problem estetyczny, z którym boryka się większość dojrzałych osób. Największym utrapieniem są ciemne plamy na twarzy, dekolcie i rękach, które niestety bardzo trudno usunąć kosmetykami. Z przebarwieniami można sobie jednak poradzić za pomocą specjalistycznych zabiegów. Sprawdź, które z nich poleca nasz lekarz medycyny estetycznej w Rzeszowie. 

Spis treści

Skąd biorą się przebarwienia?

Za powstawanie przebarwień odpowiadają melanocyty, czyli komórki znajdujące się w skórze. Jeśli na skutek nieprawidłowej pracy wytwarzają w określonych miejscach zbyt dużo barwnika (melaniny), dochodzi do pojawiania się nieestetycznych plam.

Przyczyny nadmiernej produkcji melaniny mogą być różne, m.in.:

• naturalny proces starzenia się skóry,
• zbyt częste i intensywne opalanie,
• zaburzenia hormonalne np. w wyniku ciąży, menopauzy, czy też chorób tarczycy,
• przyjmowanie niektórych leków np. kortykosteroidów lub tabletek antykoncepcyjnych,
• reakcja na niektóre kosmetyki lub środki chemiczne,
• czynniki genetyczne. 

Rodzaje przebarwień skóry

Do najczęściej spotykanych przebarwień skóry należą piegi i ich przyczyną są uwarunkowania genetyczne. Nie są one zazwyczaj problemem estetycznym, a wręcz są uważane za oryginalny wyróżnik urody. Do naszego gabinetu zazwyczaj więc zgłaszają się osoby mające pojedyncze zmiany barwnikowe takie jak:

  • ostudy – występują zazwyczaj na twarzy i mają ciemne zabarwienie oraz niesymetryczny kształt,
  • plamy soczewicowate – zwane są też plamami starczymi lub słonecznymi, ponieważ powstają w wyniku starzenia się skóry lub nadmiernej ekspozycji na słońce; mają regularny kształt, brązowy odcień i średnicę nawet do 2 cm, a pojawiają się zwykle na twarzy, dekolcie, dłoniach i przedramionach,
  • zmiany pozapalne – są to przebarwienia skóry będące pozostałością po stanach zapalnych np. po trądziku. 

Sposoby na wyrównanie kolorytu skóry

Likwidacja przebarwień skóry domowymi sposobami zazwyczaj jest mało skuteczna. Co prawda w drogeriach można znaleźć różne kosmetyki redukujące takie zmiany, jednak nawet ich długotrwałe stosowanie rzadko przynosi oczekiwane efekty. Najskuteczniejszym sposobem na rozwiązanie problemu okazują się zabiegi medycyny estetycznej. Pacjentom odwiedzającym nasz gabinet polecamy w szczególności wampirzy lifting oraz peeling medyczny. 

kwasy-przearwienie-skory

Wampirzy lifting

Wykonywany w naszej klinice w Rzeszowie wampirzy lifting jest zabiegiem odmładzającym, jednak doskonale sprawdza się także do wyrównywania kolorytu skóry. Polega on na wstrzyknięciu pod naskórek osocza bogatopłytkowego, które ma właściwości pobudzające komórki do naturalnej odnowy. Efektem jego aplikacji jest nie tylko poprawa napięcia skóry, ale także rozjaśnienie przebarwień.

Zabieg jest bezpieczny, ponieważ wykorzystuje się w nim naturalny preparat pozyskiwany z krwi pacjenta. Przez to nie ma ryzyka pojawienia się reakcji uczuleniowej, ani innych negatywnych skutków ubocznych. Przed wykonaniem wampirzego liftingu niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który najlepiej oceni bezpieczeństwo procedury oraz skuteczność jej przeprowadzenia. 

Peelingi medyczne 

Kolejnym zabiegiem polecanym przez naszego lekarza medycyny estetycznej w Rzeszowie jest peeling medyczny. Polega on na złuszczaniu naskórka za pomocą preparatów zawierających kwasy AHA, BHA oraz PHA. Usunięcie martwych komórek skóry powoduje, że zmiany barwnikowe zostają albo całkowicie zlikwidowane, albo stają się mniej widoczne, a cera zyskuje ujednolicony koloryt i gładki wygląd. 

Zabiegi kwasami są dedykowane dla osób w każdym wieku. Warto jednak pamiętać, że najlepiej się na niego zdecydować jesienią lub wczesną wiosną, ponieważ naskórek po jego wykonaniu przez kilka dni jest bardzo wrażliwy i nie powinno się go np. narażać na działanie promieniowania słonecznego. 

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawaniu przebarwień skóry jest stosowanie przez cały rok kremów ochronnych z odpowiednim filtrem UV. Pamiętaj jednak, że jeśli mimo to pojawią się jakieś zmiany barwnikowe, możesz je skutecznie usunąć. Sprawdź już teraz cennik naszych zabiegów i skontaktuj się z gabinetem Sowińska-Podlasek, aby umówić się na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej, który doradzi Ci najlepszy sposób na rozwiązanie problemu.