Aktualności

azs

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła dolegliwość, wywołująca szereg, nieprzyjemnych objawów. Dotknięte nią osoby muszą w szczególny sposób dbać o swoją cerę, a także stosować odpowiednią pielęgnację. O jakich zasadach należy pamiętać? I jakie problemy może sprawiać skóra atopowa? Sprawdź, jakie są jej przyczyny.

Spis treści

Czym charakteryzuje się skóra atopowa?

AZS pojawia się nie tylko u niemowląt, ale także osób dorosłych (nawet po 20. roku życia). Na czym polega? Jest to schorzenie dermatologiczne o charakterze przewlekłym, którego nie można wyleczyć, ale jedynie łagodzić objawy. Choroba pojawia się w momencie, kiedy niewielkie dawki alergenów (pochodzących np. z żywności lub powietrza) wywołują nadprodukcję przeciwciał klasy IgE. Jak się to objawia? Typowe są m.in.:

  • silny świąd,
  • nieregularna wysypka w różnych miejscach na ciele,
  • rumień,
  • grudki i przeczosy (drobne linie i pęknięcia naskórka),
  • rybia łuska (przy utrzymującym się długo stanie zapalnym).

Umiejscowienie zmian często zależy od wieku osoby z AZS. U niemowląt z reguły występują na twarzy oraz rozprzestrzeniają się na szyję i tułów. W przypadku dzieci powyżej 1 roku życia i nastolatków zazwyczaj obejmują zgięcia stawowe. U dorosłych mogą być z kolei rozsiane po całej twarzy i ciele. Skóra atopowa jest poza tym sucha i wrażliwa. Przy ostrym stanie zapalnym, możliwe są też objawy ogólnoustrojowe, jak np. podwyższona temperatura ciała.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Głównym powodem rozwoju AZS są predyspozycje genetyczne. Choroba nie została jednak do tej pory w pełni poznana i wielu naukowców uważa, że wpływają na nią także czynniki środowiskowe oraz immunologiczne, a także defekt bariery skórnej. Co ważne, ryzyko atopowego zapalenia skóry rośnie, jeśli któryś z rodziców cierpi na tę dolegliwość.

W przebiegu AZS mają miejsce fazy zaostrzenia i remisji. Istnieje także wiele czynników potęgujących przebieg choroby. Są to m.in.:

  • drapanie skóry,
  • sytuacje stresujące,
  • wysokie temperatury (niewskazane są długie kąpiele i gorąca woda),
  • szorstkie tkaniny,
  • nieodpowiednia pielęgnacja.

Zmagając się z AZS, warto uświadomić sobie, że skóra atopowa wymaga odpowiedniego leczenia. Podejrzewając ją lub widząc objawy, należy zatem jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. U pacjentów z AZS stosuje się terapie dobrane do rozległości i skali problemu. Mogą być to leki do stosowania miejscowego (np. immunomodulujące, przeciwhistaminowe lub przeciwinfekcyjne), ogólnoustrojowe, fototerapia oraz leczenie biologiczne. Zawsze trzeba stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza.

skkora atopowa

Pielęgnacja skóry atopowej

Ze względu na swoją podwyższoną wrażliwość, skóra atopowa wymaga specjalnego traktowania. Istotne jest jej prawidłowe oczyszczanie, które ma za zadanie zapobiec nadkażeniom bakteryjnym. Stosowane w tym celu środki myjące powinny być delikatne i pozbawione silnych substancji, które mogłyby podrażnić cerę. W codziennej pielęgnacji należy też pamiętać o takich sprawach jak:

  • unikanie drapania zmian,
  • kąpiele jedynie w ciepłej wodzie, nie dłuższe niż 15 min,
  • osuszanie skóry po kąpieli miękkim, bawełnianym ręcznikiem bez pocierania,
  • stronienie od skrajnych temperatur,
  • stosowanie hipoalergicznych środków piorących,
  • podczas prania włączanie podwójnego płukania (ważne jest dokładne pozbycie się detergentów),
  • noszenie ubrań wykonanych z naturalnych i przyjemnych w dotyku materiałów.

Skóra atopowa potrzebuje także regularnego nawilżania i natłuszczania w celu odbudowy bariery hydrolipidowej naskórka. Preparaty tego typu należy aplikować bezpośrednio po kąpieli. W okresie wiosenno-letnim ważne jest również dbanie o ochronę przeciwsłoneczną, nakładając kremy z filtrem SPF 50.

Skóra atopowa – czego unikać?

Zmagając się z AZS, warto pamiętać, że skóra atopowa reaguje podrażnieniem na zwykłe, codzienne sytuacje. Wysypka może pojawić się np. po spryskaniu ciała perfumami (lepiej rozpylać je na ubrania) czy też po przejażdżce samochodem z włączoną klimatyzacją. Osoby cierpiące na tę dolegliwość powinny unikać także korzystania z sauny, kąpieli w basenie z chlorowaną wodą oraz noszenia szorstkich ubrań. Jeśli uczucie suchości skóry jest wyjątkowo silne, można stosować nawilżające preparaty nawet kilka razy dziennie.