Aktualności

problem skora

Kondycja skóry zależy od wielu różnych czynników. Jej wygląd warunkują m.in. wiek, predyspozycje genetyczne, stan zdrowia oraz sposób pielęgnacji. Dlaczego cera może zacząć przysparzać problemy? I gdzie szukać przyczyn pogorszenia jej kondycji? Sprawdź, jak w porę rozpoznać kłopoty ze skórą.

Spis treści

Objawy złej kondycji skóry

Skóra to tkanka, tworząca barierę między organizmem a środowiskiem zewnętrznym. Dlatego spełnia istotne zadania, jak m.in. ochrona, umożliwienie odczuwania dotyku oraz pomoc w termoregulacji. Jednocześnie jest ciągle narażona na kontakt ze szkodliwymi czynnikami, co powoduje jej wrażliwość. Efektem są różnorodne problemy skórne. Jak poznać, że kondycja cery nie jest najlepsza?

  • suchość i szorstkość,
  • szary koloryt,
  • przebarwienia lub pajączki,
  • zaczerwienienie,
  • łuszczący się naskórek,
  • wiotkość,
  • powiększone pory i wypryski.

Pogorszenie wyglądu skóry może wiązać się także z problemami o charakterze chorobowym. Są to tzw. dermatozy, czyli stany zapalne tkanki o odmiennym podłożu. Mogą to być choćby dermatozy bakteryjno-wirusowe (np.róża), alergiczne (np. AZS), hormonalne (np. trądzik) i autoimunnologiczne (np.łuszczyca).

Przyczyny problemów ze skórą

Pragnąc zwalczyć problemy skórne, w pierwszej kolejności należy poznać ich przyczynę. Czasami jest to kwestia prowadzenia niewłaściwego stylu życia. Co to oznacza w praktyce? Czynnikami prowokującymi pogorszenie kondycji cery są m.in.:

  • stres,
  • źle zbilansowana dieta,
  • za mała ilość snu,
  • zanieczyszczone środowisko,
  • stosowanie silnych środków chemicznych,
  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • zapominanie o regeneracji i odpoczynku.

Stan skóry może też wynikać z predyspozycji genetycznych. Takie dermatozy jak m.in. AZS, łuszczyca oraz trądzik różowaty. Trzeba też pamiętać, że rodzaj i wygląd skóry są sprawą indywidualną.

problemy ze skora

Stres i hormony

Hormony, które są uwalniane w sytuacjach stresujących, mogą osłabiać funkcje skóry. Dotyczy to szczególnie kortyzolu, powodującego zaburzenia metabolizmu tkanki skórnej (dzieje się tak tylko wtedy, kiedy jest go za dużo). Objawem takiego stanu jest zaburzenie wydzielania łoju i pogorszenie lokalnej mikroflory. Chcąc zatroszczyć się o swoją skórę, trzeba więc znaleźć sposób na radzenie sobie ze stresem.

Zmiany w gospodarce hormonalnej mogą także wywoływać m.in. trądzik. Jest to najlepiej widoczne w przypadku nastolatków, u których zwiększa się aktywność hormonów płciowych. Androgeny stymulują produkcję sebum, co czasami prowadzi do rozwoju zmian trądzikowych.

Nieprawidłowa dieta i środowisko zewnętrzne

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę w przypadku pogorszenia stanu skóry, jest dieta. Kiepskiej jakości pożywienie (np. typu fast-food, żywność wysokoprzetworzona oraz nadmiar cukru) powoduje m.in. nadmierne oddziaływanie czynników zapalnych w postaci cytokin. Trzeba też pamiętać, że skóra pełni również funkcje układu wydalniczego, pozbywając się z organizmu niepotrzebnych substancji.

Skóra chroni organizm przed zanieczyszczeniami, ale też częściowo je absorbuje. Szkodliwe substancje często powodują przesuszenie cery i zwiększenie jej wrażliwości lub przeciwnie: potęgują jej przetłuszczanie. Mówiąc o wpływie środowiska, trzeba też zwrócić uwagę na mroźne oraz suche powietrze. Mogą one bowiem odwadniać skórę i przyczyniać się do rozwoju różnego rodzaju dermatoz.

Alergie skórne i nieprawidłowa pielęgnacja

Alergie skórne są wywoływane przez kontakt z substancjami uczulającymi. Są to np. sierść zwierząt, tkaniny, chemikalia i żywność. Reakcje tego typu przyjmują zazwyczaj postać zaczerwienienia, krost lub pęcherzy. W przypadku ich pojawienia należy skonsultować się z lekarzem. W celu zapobiegania zmianom trzeba z kolei unikać kontaktu z alergenami.

Pielęgnacja powinna być dobrana do typu cery. Każda skóra posiada inne potrzeby, co należy uwzględnić w swojej codziennej pielęgnacji. Jeśli np. zaaplikuje się na cerę suchą preparat obniżający wydzielanie sebum, jej stan może szybko się pogorszyć. Dbając o skórę, nie można zapomnieć o trzech podstawowych krokach, czyli oczyszczaniu, tonizowaniu i nawilżaniu. Trzeba też pamiętać, aby dokładnie zmywać makijaż, przed pójściem spać. Zanieczyszczenia zintensyfikują przetłuszczanie się cery oraz mogą nawet prowadzić do trądziku.