23 września 2022
Dolina łez to dość powszechny defekt estetyczny, który pojawia się głównie w wyniku starzenia się skóry wokół oczu, choć zdarza się także w młodym wieku. W jego efekcie twarz wydaje się zmęczona i smutna, a także starsza niż jest w rzeczywistości. Sprawdź, skąd się bierze ten problem i jak sobie z nim radzi profesjonalna medycyna estetyczna.
Spis treści
Pod pojęciem doliny łez należy rozumieć ubytek tkanki podskórnej poniżej dolnej powieki oka. Objawia się on zagłębieniem, które biegnie ukośnie od wewnętrznego kącika do górnej części policzka. To właśnie tędy spływają nam łzy podczas płaczu, stąd nazwa tego defektu estetycznego.
Takie wgłębienia powstają zwykle po obu stronach twarzy i najczęściej są efektem naturalnego starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem pod oczami zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej, co skutkuje zapadnięciem się skóry pod oczami. Ponieważ jest ona cienka, zaczynają przez nią także prześwitywać naczynia krwionośne, powodując powstawanie tzw. cieni przypominających sińce.
Na tego rodzaju ubytek tkanki podskórnej pod dolnymi powiekami narażone są głównie osoby po 40. roku życia. Dolina łez w młodym wieku jest zazwyczaj wynikiem skłonności genetycznych do takich zmian, a także trybu życia, ponieważ do powstawania tego defektu przyczynia się m.in. nadmierne opalanie lub palenie papierosów.
Niestety doliny łez nie można zlikwidować kosmetykami. Z problemem radzi sobie jednak profesjonalna medycyna estetyczna i w Rzeszowie nasza klinika proponuje aż dwa zabiegi likwidujące ten defekt: wypełnienie ubytków kwasem hialuronowym oraz mezoterapię igłową.
Kwas hialuronowy ma właściwości wiążące wodę i doskonale nadaje się jako wypełniacz bruzd, zmarszczek i innych ubytków w tkankach podskórnych. Wypełnienie nim doliny łez odbywa się poprzez wstrzyknięcie preparatu pod skórę cienką igłą. Zabieg jest szybki i bezbolesny, ponieważ miejsce wkłucia jest pokrywane wcześniej specjalnym środkiem przeciwbólowym.
Efekt takiej procedury jest widoczny natychmiast – wgłębienie zostaje od razu wyrównane, a więc dolina łez przestaje być widoczna. Stan ten może utrzymywać się wiele miesięcy lub kilka lat w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Aplikacja kwasu hialuronowego pod skórę jest bezpieczna, ponieważ jest to substancja występująca naturalnie w naszym organizmie. Ważne jest jednak, by zabieg został wykonany przez doświadczonego specjalistę, a także po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Należą do nich m.in. ciąża i karmienie piersią, przewlekłe choroby (np. nowotworowe), czy też stany zapalne skóry.
Innym zabiegiem polecanym do likwidacji doliny łez jest mezoterapia igłowa, która sprawdza się, szczególnie gdy głównym problemem są cienie pod oczami. Mogą one wynikać nie tyle z ubytku tkanki podskórnej, ile z powodu zbyt cienkiej skóry pod dolnymi powiekami.
Zabieg polega na wstrzyknięciu cienką igłą na głębokość 2-3 mm pod naskórek preparatów zawierających substancje czynne, których zadaniem jest poprawienie gęstości i elastyczności skóry. Efekty zabiegu pojawiają się stopniowo poprzez zmniejszenie widoczności zasinienia pod oczami oraz wyrównania wgłębienia. Najlepsze rezultaty przynosi powtórzenie procedury w odstępie kilku tygodni.
Również mezoterapia igłowa powinna być przeprowadzona przez lekarza medycyny estetycznej, który musi wcześniej ocenić stan skóry i wykluczyć przeciwwskazania do jego wykonania. Są one podobne jak w przypadku wypełnienia kwasem hialuronowym, choć dodatkową przeszkodą do zastosowania procedury może być np. cukrzyca lub alergia na substancje zawarte w preparacie.
Wszelkie zabiegi wykonywane w celu likwidacji doliny łez powinny być przeprowadzane ze szczególną ostrożnością, ponieważ dotyczą wrażliwego obszaru wokół oczu. Na profesjonalne wykonanie możesz liczyć w naszym gabinecie w Rzeszowie, gdzie mezoterapia igłowa oraz inne procedury wykonywane są przez doświadczonych specjalistów. Umów się już dzisiaj na konsultację w klinice Sowińska-Podlasek, a dowiesz się, jak pomożemy ci uporać się z Twoim problemem.