Aktualności

cera zima

Cera naczynkowa posiada specjalne potrzeby pielęgnacyjne. Co ważne, jej stan może pogarszać się zimą, kiedy występują trudne warunki pogodowe. Czy można temu zaradzić? I co zrobić, żeby wzmocnić naczynia krwionośne w trakcie mroźnej aury? Sprawdź i zatroszcz się o kondycję wrażliwej skóry naczynkowej.

Spis treści

Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?

Skóra naczynkowa jest rodzajem cery wrażliwej, której charakterystyczną cechą są umieszczone płytko pod skórą naczynia krwionośne z tendencją do rozszerzania. Kto jest narażony na jej wystąpienie? Rodzaj skóry jest często uwarunkowany genetycznie. Na jej wystąpienie mogą wpływać także takie czynniki jak m.in. zmiany hormonalne, stres, przyjmowane leki, styl życia, pielęgnacja oraz środowisko. Zazwyczaj zmagają się z nią kobiety o jasnej karnacji.

Po czym rozpoznać skórę naczynkową? Typowe są m.in.:

  • uczucie ściągnięcia i pieczenia;
  • rumień pojawiający się na policzkach, nosie, brodzie i czole;
  • pajączki (teleangiektazje), będące efektem pękania naczynek.

Cera naczynkowa jest również bardzo delikatna, dlatego ma wysoką skłonność do podrażnień. Wymaga więc odpowiedniej ochrony oraz dobrze dobranej pielęgnacji.

Niskie temperatury a skóra naczynkowa

Objawy skóry naczynkowej mogą nasilać się zimą. Dlaczego? Pod wpływem mrozu oraz nagłych wahań temperatur (kiedy np. wchodzisz do ciepłego pomieszczenia), naczynia krwionośne zmieniają swoją objętość. Gwałtowne rozszerzanie się naczynek prowadzi z kolei do ich pękania, co jest widoczne w postaci wspomnianych już pajączków. Chcąc uniknąć szoku termicznego, najlepiej ustawić temperaturę w domu na maksymalnie 21ºC.

Wrażliwa i cienka cera naczynkowa jest też szczególnie narażona na przesuszenie. Dochodzi do tego bardzo często w okresie zimowym, kiedy pomieszczenia są rzadziej wietrzone, a także włączone jest ogrzewanie. Poza pajączkami i rumieniem może zatem doskwierać suchość oraz szorstkość. Osoby posiadające ten typ skóry powinny zadbać o to, aby powietrze w domu posiadało optymalny poziom nawilżenia. Lepiej też nie zbliżać się do ciepłych grzejników oraz unikać rozgrzewających napojów. W jaki sposób może zaszkodzić gorąca herbata? Nagła zmiana temperatury spowoduje rozszerzenie naczynek (dotyczy to również pikantnych przypraw).

cera naczynkowa pielęgnacja

Jak wzmocnić naczynia krwionośne na skórze twarzy?

Co zrobić, żeby cera naczynkowa wyglądała atrakcyjnie zimą? Kluczowe jest wzmocnienie naczyń krwionośnych, dzięki czemu będą lepiej sobie radzić z niskimi temperaturami, wiatrem i śniegiem. Należy w tym celu zwrócić uwagę na swoją dietę. Powinna ona dostarczać optymalnych ilości substancji odżywczych, które wspomogą regenerację skóry. W przypadku pękających naczynek, do diety warto włączyć:

  • owoce i warzywa zawierające duże ilości witaminy C (bierze udział w produkcji kolagenu), czyli np. dziką różę, porzeczki, cytrusy oraz szpinak;
  • produkty bogate w witaminę K (wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych), np. brokuły, jarmuż, brukselka;
  • składniki będące źródłem rutyny (wzmacnia ścianki włosowate i uelastycznia naczynia), np. czarny bez, owoce cytrusowe, marchew, pomidory.

We wzmocnieniu naczyń krwionośnych mogą pomóc też takie mikroelementy jak cynk i żelazo. W jadłospisie powinny więc znaleźć się m.in. jaja, ryby, kakao i sezam.

Pielęgnacja cery naczynkowej zimą

Poza zbilansowaną dietą cera naczynkowa potrzebuje też dobranej do jej potrzeb pielęgnacji. Możesz w ten sposób ograniczyć wpływ mroźnej aury na skórę oraz zminimalizować ryzyko powstania pajączków i rumieńców. Jak to zrobić?

  • stosuj delikatne produkty do oczyszczania skóry (bez alkoholu);
  • zrezygnuj z peelingów mechanicznych (mogą uszkadzać delikatny naskórek);
  • przed wyjściem na zewnątrz aplikuj krem ochronny (utworzy na skórze barierę, dzięki które wzrośnie odporność na zimno);
  • nie zapomnij o preparacie z SPF (promieniowanie UV jest obecne także zimą, ale ze względu na to, że jest niższe, wystarczy SPF 30);
  • zdecyduj się na wielowarstwowy makijaż (zapewni dodatkową izolację przed warunkami atmosferycznymi).

Dbanie o skórę naczynkową zimą to także unikanie czynników powodujących rozszerzanie się naczynek. Sauna lub gorąca kąpiel nie będą więc najlepszym pomysłem. Dodając do tego zbilansowaną dietę oraz dobrze przemyślaną pielęgnację, możesz wpłynąć korzystnie na wygląd skóry i bez obaw uczestniczyć w zimowych szaleństwach.