Aktualności

twarz

Oczyszczenie to ważny etap codziennej pielęgnacji, który ma duży wpływ na wygląd i kondycję cery. Może wydawać się stosunkowo prosty w wykonaniu, ale kryje też kilka pułapek. Jakich? I które błędy zdarzają się najczęściej? Sprawdź i dowiedz się, jakie znaczenie ma prawidłowe oczyszczanie skóry.

Spis treści

Dlaczego prawidłowe oczyszczanie skóry jest ważne?

Skóra twarzy musi każdego dnia sprostać wielu wyzwaniom. Pokrywasz ją kolejnymi warstwami kosmetyków kolorowych, a także aplikujesz preparaty pielęgnujące, takie jak kremy i sera. Dochodzą do tego jeszcze zanieczyszczenia powietrza, kurz i pył, które również osadzają się na powierzchni cery. Efekt? Jest ona pokryta całkiem grubą warstwą różnych substancji, co powoduje zapychanie porów oraz zmniejsza dopływ powietrza.

Oczyszczanie twarzy ma na celu usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, które zgromadziły się na skórze. Jeśli robisz to niedokładnie (lub wcale), cera może stać się poszarzała i matowa. W ujściach mieszków włosowych zacznie gromadzić się sebum i zrogowaciały naskórek, co grozi zaczopowaniem porów. Konsekwencją będą zaś zaskórniki, krosty i tendencja do rozwoju trądziku. Obecny na skórze brud zawiera też wolne rodniki, które przyspieszają proces starzenia.

Kiedy oczyszczanie skóry szkodzi?

Nie ma żadnych wątpliwości co do znaczenia oczyszczania cery. Co ważne, można jednak przesadzić zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Przy tak, jak mogłoby się wydawać, prostej czynności, można popełnić wiele błędów. Zamiast poprawić stan skóry, możesz więc jej zaszkodzić. Na co uważać przeprowadzając oczyszczanie skóry? Zwróć szczególną uwagę na poniższe czynniki.

Zbyt mocne albo niedokładne oczyszczanie skóry

Niedokładne oczyszczanie twarzy zwiększa skłonność skóry do niedoskonałości, z kolei zbyt agresywne może naruszyć barierę hydrolipidową naskórka. Jeśli nie zmyjesz dokładnie zanieczyszczeń, będą one się nawarstwiać, a pory skóry pozostaną zablokowane. Dotyczy to również sytuacji, kiedy zmywasz makijaż np. przy pomocy mleczka, ale pomijasz już oczyszczanie kosmetykiem myjącym (np. żelem lub pianką).

Niekorzystny efekt uzyskasz także, zbyt mocno szorując skórę. Nie sprzyja to wcale jej lepszemu oczyszczeniu. Skóra jest bowiem delikatna i może zareagować podrażnieniem, a następnie zacząć wydzielać więcej sebum (mechanizm obronny). Rada? Wykonuj delikatny masaż oraz zrezygnuj z silnego pocierania.

oczyszczanie skory twarzy

Nieodpowiednio dobrane kosmetyki do rodzaju cery

Każda cera jest inna, a przez to posiada odmienne potrzeby pielęgnacyjne. Oczyszczanie skóry wymaga więc dobrania odpowiednich preparatów, dostosowanych do typu cery (podobnie jak w przypadku kremu lub pozostałych produktów do pielęgnacji). Np. przy cerze tłustej sprawdzają się lekkie, niezatykające porów preparaty, z kolei przy suchej potrzebne jest jednoczesne nawilżanie skóry.

Bez względu na typ cery, kosmetyk do oczyszczania twarzy powinien być delikatny. Warto też zwrócić uwagę na to czy nie wysusza skóry (jest to ważne również przy skórze tłustej). Składnik, który nie jest mile widziany na liście to alkohol, który może wywoływać podrażnienia.

Pomijanie tonizowania lub mycie twarzy samą wodą

Tonik to kosmetyk, który aplikuje się na twarz bezpośrednio po jej oczyszczeniu. Jego zadaniem jest przywrócenie właściwego pH, odświeżenie oraz ukojenie, dlatego ma duży wpływ na kondycję cery. Dlaczego to ważne? Oczyszczanie twarzy zaburza naturalny poziom pH, co zakłóca prawidłowe funkcjonowanie skóry.

Kolejny często popełniany błąd to mycie twarzy samą wodą. Jest to wyjątkowo nieskuteczne: woda nie usunie kurzu, brudu, tłustego sebum i pozostałości kosmetyków. Nie odświeży cery, a jedynie ją zwilży, pozostawiając na jej powierzchni zanieczyszczenia. Oczyszczanie skóry wodą, bez substancji myjących nie przyniesie więc pożądanych efektów.

Jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie cery?

Oczyszczanie twarzy to etap, którego nie należy pomijać. Jak zrobić to z pożytkiem dla cery? Pamiętaj, że dokładne oczyszczanie nie oznacza mocnego pocierania skóry. Kluczowe jest zaopatrzenie się w preparaty dobrane do typu cery, takie jak kosmetyk do demakijażu, mycia oraz tonizowania. Stosuj je dwa razy dziennie, nawet jeśli nie nosisz makijażu. 1-2 razy w tygodniu możesz wykonać też złuszczający peeling, który usunie martwy naskórek. Obserwuj też reakcje swojej skóry i reaguj na jej potrzeby, odpowiednio modyfikując rodzaj kosmetyków.