Aktualności

tradzik

Tak zwana cera trądzikowa jest bez wątpienia jednym z najpowszechniejszych problemów dermatologicznych. Wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie nastolatków, ponieważ z krostami i grudkami na twarzy walczy na co dzień wiele osób w dojrzałym wieku. Nowoczesna medycyna estetyczna proponuje wiele sposobów likwidacji trądziku i jednym z nich jest peeling medyczny. Sprawdź, na czym polega zabieg i dlaczego jest polecany w terapii tej uciążliwej choroby skóry. 

Spis treści

Trądzik – wstydliwy problem wielu osób

Dla większości osób trądzik jest niezwykle krępującym problemem. Choroba ta objawia się bowiem nieestetycznymi zmianami na skórze w postaci grudek, krostek, a nawet cyst wypełnionych ropą, która występują najczęściej na twarzy. W wielu przypadkach trudno je zamaskować i w dodatku mają one charakter nawracający, dlatego osoby z tzw. cerą trądzikową odczuwają duży dyskomfort psychiczny i mają kompleksy na punkcie swojego wyglądu. 

Choroba skóry powodowana wieloma czynnikami

Pod nazwą trądzik należy rozumieć chorobę skóry, która związana jest z nadczynnością gruczołów łojowych. Produkują one nadmiar sebum, który blokuje ujścia mieszków włosowych, powodując tym samym powstawanie tzw. zaskórników (wągrów). Mogą być one otwarte lub zamknięte. 

Zaskórniki zamknięte są białe i powstają wskutek zatkania ujścia gruczołu i nagromadzenia warstwy rogowej naskórka. Z kolei te otwarte mają ciemne zabarwienie z powodu utleniania się masy rogowo-łojowej. Są one podatne na działanie bakterii i jeśli dojdzie do ich zakażenia, powstają właśnie zmiany zapalne, czyli krosty lub torbiele wypełnione ropą. 

W zależności od przyczyn oraz objawów wyróżnia się kilka rodzajów trądziku m.in.:

 • pospolity – zwany jest również młodzieńczym, ponieważ najczęściej występuje u nastolatków i związany jest ze zmianami hormonalnymi,
 • bliznowaty – w jego przypadku zmiany skórne przekształcają się w trwałe blizny,
 • ropowiczy – objawia się powstawaniem dość dużych, bolesnych i czerwonych grudek wypełnionych ropą,
 • skupiony – jego symptomem są duże skupiska ropnych krost, najczęściej na twarzy, plecach lub pośladkach.

Przyczyną trądziku najczęściej są zaburzenia gospodarki hormonalnej, jednak do jego rozwoju przyczynia się także stres, zanieczyszczenie powietrza, nieodpowiednia dieta oraz nieprawidłowa pielęgnacja skóry. 

dermopeeling

Peeling medyczny w walce z trądzikiem

Za cerę trądzikową bezpośrednio odpowiada nadprodukcja sebum oraz zaskórniki, które powodują pojawianie się wykwitów. W leczeniu choroby istotne znaczenie ma zatem niedopuszczenie do powstania wągrów. Właśnie dlatego osoby z trądzikiem powinny dbać o regularne oczyszczanie skóry specjalnymi kosmetykami. Zwykle jednak okazuje się to niewystarczające, ponieważ w terapii konieczne jest jeszcze regularne złuszczanie szybko rogowaciejącego naskórka. Pomocne w tym okazują się zabiegi medycyny estetycznej, zwłaszcza peeling medyczny

W naszej klinice Sowińska-Podlasek wykonujemy profesjonalny dermopeeling, który polega na nałożeniu na skórę specjalnych preparatów zawierających kwasy np. AHA (α-hydroksykwasy), BHA (β-hydroksykwasy) lub PHA (polihydroksykwasy). Mają one wielokierunkowe właściwości, jednak na trądzik peeling medyczny oddziałuje przede wszystkim następująco:

 • skutkuje eksfoliacją zrogowaciałego naskórka,
 • rozpuszcza zaskórniki i odblokowuje zatkane pory,
 • zmniejsza wydzielanie łoju,
 • działa przeciwzapalnie.

Zabieg skutkuje zatem dogłębnym oczyszczeniem skóry i likwidacją wągrów, a przez to pomaga ograniczyć problem z powstawaniem zmian zapalnych. 

Pozostałe korzyści z peelingu medycznego

Jak już wspomnieliśmy, peeling medyczny ma wszechstronne działanie. Nie tylko pomaga leczyć trądzik, ale także pod innym kątem poprawia kondycję skóry. Do pozostałych efektów zabiegu zalicza się m.in.:

 • zmniejszenie widoczności blizn i przebarwień,
 • wyraźne rozjaśnienie cery,
 • poprawę nawilżenia naskórka,
 • odbudowę włókien kolagenowych i elastynowych,
 • wygładzenie i ujędrnienie skóry.

Zadbaj o swój komfort i dobre samopoczucie

Jeśli Twoim problemem jest cera trądzikowa, odwiedź nasz gabinet w Rzeszowie, gdzie lekarz medycyny estetycznej doradzi się najlepszy sposób terapii i przede wszystkim wykona profesjonalnie peeling medyczny. Trądzik nie zniknie od razu, jednak dzięki odpowiednio dobranej metodzie leczenia oraz serii zabiegów, zwiększa się szansa na zadowalające efekty w postaci znacznie mniejszej ilości zmian zapalnych i wyraźnie gładszej skóry twarzy.