Aktualności

Nadpotliwość jest dolegliwością, która może powodować znaczne ograniczenie sprawności społecznej oraz dyskomfort psychiczny. Osoby dotknięte przez tę przypadłość często mierzą się z niezrozumieniem zarówno otoczenia, jak i dużej części lekarzy. Nadmierna potliwość utrudnia kontakty biznesowe, wyłącza z aktywności fizycznej jak i jest przyczyną kompleksów. W przypadkach skrajnych osoby cierpiące na nadpotliwość z wrodzoną predyspozycją do nieprzyjemnego zapachu potu spotykają się z ostracyzmem ze strony nieznajomych, współpracowników czy nawet członków rodziny.

Nadmierne wydzielanie potu jest objawem mało specyficznym i może przebiegać wtórnie do schorzeń endokrynologicznych, neurologicznych, infekcji, nowotworów lub być wynikiem farmakoterapii. Mnogość uwarunkowań utrudnia jednoznaczne określenie, jak często występuje pierwotna nadpotliwość, nie mniej jednak szacuje się, że dotyka ona około 3% populacji i jest związana z predyspozycją rodzinną. Z powyższych powodów wdrożenie odpowiedniego leczenia poprzedza dokładne zebranie wywiadu oraz zbadanie pacjenta przez lekarza.

Nerw pośrodkowy w obrazowaniu ultrasonograficznym – materiały własne.

Jedną z metod leczenia nadpotliwości w obrębie dłoni, stóp i pach jest podskórne igłowe podanie botoksu. Toksyna botulinowa, bo o niej mowa, blokuje uwalnianie acetylocholiny, bez której gruczoły potowe nie są stymulowane do wydzielania potu. Wraz z porażeniem gruczołów dolegliwości ustępują – czas trwania tego stanu jest zmienny osobniczo. Jak nietrudno przewidzieć, liczne ukłucia w obrębie dobrze unerwionych i czułych powierzchni stóp i rąk bywa bolesne nawet po znieczuleniu okluzyjnym obszaru zabiegowego lignokainą w kremie. Mimo dobrego efektu terapeutycznego, znaczny dyskomfort podczas procedury może zniechęcić chorego do kontynuacji terapii.

Wykonanie blokad nerwowych w obrębie kończyn pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Lekarz pod kontrolą USG podaje w okolicę nerwu lignokainę, skutecznie znieczulając unerwianą przez niego okolicę. Działanie leku nie powoduje porażenia ruchowego i ustępuje po około 12-24 godzinach. Powyższa procedura może z powodzeniem być wykonana przy zabiegu w obrębie dłoni i stóp. Niestety ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań związanych z blokadami nerwowymi okolicy pach nie zaleca się wykonywać tego typu znieczuleń w warunkach ambulatoryjnych. Z tego powodu, lecząc nadpotliwość pach za pomocą botoksu stosujemy alternatywne metody anestezji. 


Sowińska Podlasek