Aktualności

zmarszczki-na-twarzy

Starzenie się skóry jest nieuniknionym, fizjologicznym procesem, który przebiega stopniowo i zależy od wielu różnych czynników. Oprócz uwarunkowań genetycznych istotną rolę w tym procesie odgrywają czynniki zewnątrzpochodne takie jak nieprawidłowe odżywianie, palenie tytoniu, zanieczyszczenia środowiska oraz nadmierna ekspozycja na słońce. Jak powstają zmarszczki i jakie wyróżnia się ich rodzaje? Jakie kosmetyki włączyć do codziennej pielęgnacji twarzy, by opóźnić starzenie? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w tekście.

Spis treści

Naturalny proces starzenia się

Naturalny proces starzenia się organizmu jest złożony, a jego przebieg zależy od różnych czynników. Wraz z wiekiem skóra i tkanka podskórna ulegają osłabieniu. Naskórek staje się cieńszy, bardziej wrażliwy oraz skłonny do podrażnienia. Stopniowej destrukcji ulega warstwa hydrolipidowa, przez co zwiększa się transepidermalna utrata wody. Stąd tak ważne znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja twarzy, która powinna obejmować nie tylko jej regularne oczyszczanie, ale także nawilżanie. W tkance podskórnej spada też aktywność fibroblastów, co powoduje ograniczone dostarczanie do komórek substancji odżywczych i spowolnienie detoksykacji. Dlatego regularna pielęgnacja twarzy powinna uwzględniać dostarczanie skórze związków stymulujących produkcję kolagenu i elastyny. Należą do nich witaminy, peptydy, fitoestrogeny.

Zmarszczki mimiczne – jak powstają?

W zależności od wieku na skórze możemy zaobserwować różne rodzaje bruzd. Najszybciej pojawiają się zmarszczki mimiczne. Są one następstwem pracy mięśni mimicznych, ale ich rozwój przyspieszają czynniki środowiskowe takie jak dym papierosowy czy intensywne promieniowanie ultrafioletowe. Najczęściej można je zaobserwować w okolicy oczu – są to tzw. kurze łapki, które przyjmują postać cienkich linii układających się promieniście w kierunku skroni.

Rezultatem wieloletniego kurczenia się mięśni odpowiedzialnych za ekspresję twarzy są także poziome zmarszczki zlokalizowane na czole i nad ustami. Warto mieć świadomość, że na ich powstawanie ma wpływ nie tylko nieustanna praca mięśni, ale także ubytek kwasu hialuronowego. Jego niewystarczająca ilość sprawia, że cera traci sprężystość, staje się przesuszona i mniej elastyczna.

Zmarszczki statyczne – to warto wiedzieć!

Wraz z wiekiem i postępującym procesem starzenia na skórze pojawiają się też bruzdy statyczne. Powstają jako utrwalenie zmarszczek mimicznych i w odróżnieniu od nich są widoczne przez cały czas (nie znikają nawet po rozciągnięciu naskórka). Zmianom tym często towarzyszą przebarwienia. Aby nie dopuścić do ich przedwczesnego rozwoju, należy dbać o prawidłową pielęgnację twarzy. W tym kontekście szczególnie istotne znaczenie ma nie tylko oczyszczanie i nawilżanie, ale także regularne złuszczanie naskórka za pomocą preparatów zawierających retinol oraz kwasy AHA, BHA. Można także rozważyć skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej takich jak mezoterapia lub mikrodermabrazja.

Zmarszczki grawitacyjne i te spowodowane słońcem

Zmiany związane z fizjologicznym procesem starzenia się skóry pogłębia też siła grawitacji. Zmarszczki grawitacyjne są rezultatem utraty tkanki tłuszczowej, a także osłabienia sprężystości i elastyczności naskórka. Zalicza się do nich m.in. bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki oraz zmarszczki na policzkach. Z wiekiem u wielu osób pojawia się też opadnięty łuk brwiowy.

Do czynników przyspieszających starzenie należy również promieniowanie ultrafioletowe. Poprzez nadmierną ekspozycję na słońce skóra staje się szorstka, przybiera ciemno-żółtą barwę i bardziej podatna na uszkodzenia. Ponadto promienie UV niszczą strukturalne białka skóry. Niedobór kolagenu i elastyny powoduje, że dochodzi do powstawania wiotkości, bruzd i zgrubień.

Pielęgnacja twarzy ze zmarszczkami

Cera z oznakami starzenia wymaga szczególnej traktowania. Prawidłowa pielęgnacja twarzy ze zmarszczkami powinna obejmować kilka etapów i charakteryzować się systematycznością. Aby poprawić wygląd i kondycję skóry, warto sięgać po kosmetyki bogate m.in. w antyoksydanty. Do najsilniejszych składników o właściwościach antyoksydacyjnych zalicza się witaminę C, koenzym Q10, resweratrol. Ważnym aspektem pielęgnacji twarzy są także odpowiednio dobrane zabiegi kosmetologiczne z zakresu medycyny estetycznej. Wśród najczęściej zalecanych znajdują się peelingi, mezoterapia, osocze bogatopłytkowe i nici PDO.