Aktualności

zaczerwienienia

Policzki to szczególnie wrażliwy i mocno unaczyniony obszar twarzy. Nie więc dziwnego, że to właśnie na nich najczęściej tworzą się charakterystyczne rumieńce. Czerwone plamy mogą pojawić się np. na skutek stresu lub zmian temperatury. Problem zaczyna się wówczas, kiedy rumieńce utrzymują się długo lub nieznana jest przyczyna ich powstawania. Może to oznaczać, że należysz do grona osób posiadających cerę naczynkową. Co to oznacza i jak dbać o ten rodzaj skóry? Skorzystaj ze wskazówek specjalisty medycyny estetycznej.

Spis treści

Jak wygląda cera naczynkowa?

Różowe plamy na twarzy mogą pojawiać się przejściowo u każdej osoby. Kiedy zatem można już mówić o cerze naczynkowej? Jej charakterystyczne cechy to:

  • widoczne, rozszerzone naczynka w okolicy nosa i policzków (drobne, czerwone nitki – tzw. pajączki);
  • zmiany rumieniowe, które utrzymują się przez długi czas lub nie znikają;
  • nadmierna reakcja cery na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne;
  • uczucie pieczenia i ściągnięcia skóry.

Zdiagnozowanie cery naczynkowej nie zawsze jest proste. Objawy często przypominają dolegliwości typowe dla skóry wrażliwej. Są to m.in. suchość, częste reakcje alergiczne oraz świąd. Gdzie szukać rady? Pomoże w tym medycyna estetyczna w Rzeszowie. Tylko profesjonalista dokładnie oceni rodzaj i stan cery.

Przyczyny pojawienia się rumienia i zaczerwienień

Cera naczynkowa jest cienka, delikatna, a także skłonna do podrażnień. Dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji, która będzie dobrana do jej potrzeb. Dlaczego pojawia się na niej rumień? Winowajcą są kruche naczynia krwionośne. W przypadku osób posiadających ten typ cery, naczynka ulegają trwałemu rozszerzeniu oraz szybko pękają, czego efektem są charakterystyczne ślady na skórze. 

Zaczerwienienia na skórze mogą pojawić się w każdym wieku. Szczególną skłonność do rumienia posiadają jednak osoby starsze, także panie po menopauzie. Dzieje się tak za sprawą malejącej syntezy kolagenu oraz zmian w gospodarce hormonalnej. Czynnikiem predysponującym do cery naczynkowej jest też jasna karnacja. Co ważne, naczynia krwionośne potrzebują impulsu, żeby się uaktywnić. Najczęściej są to wysiłek fizyczny, spożycie pikantnych przypraw lub alkoholu, sauna i gwałtowna zmiana temperatury otoczenia. 

W przypadku osób posiadających cerę naczynkową wymienione wyżej impulsy powodują pękanie naczynek, które nie wracają już do swojego poprzedniego stanu. Do zwalczenia ich niezbędne będą profesjonalne zabiegi. Jaki jest ich koszt? Najlepiej sprawdź wcześniej cennik medycyny estetycznej w Rzeszowie.

czerwone-pajaczki

Jak można poradzić sobie z rumieniem?

Aby uchronić się przed rumieniem, trzeba zapobiec pękaniu naczynek. Należy więc unikać wszystkich czynników, mogących przyspieszać ich rozszerzanie. Oczywiście, nie będzie to proste, a czasami może okazać się niemożliwe (np. powstrzymywanie się od wychodzenia na zewnątrz zimą lub podczas upałów). 

Kluczowa w walce z rumieńcami jest codzienna pielęgnacja skóry. Niestabilne naczynka wzmocnią preparaty z witaminami A, C i K (warto je także suplementować). W redukcji zaczerwienień pomogą też naturalne ekstrakty z takich roślin jak kasztanowiec, arnika górska, miłorząb japoński oraz mięta. Latem warto zadbać o wysoką ochronę UV. Lepiej wystrzegać się za to preparatów złuszczających i peelingów mechanicznych, które dodatkowo podrażnią cerę.

Najlepsze efekty osiągniesz jednak, konsultując się z lekarzem medycyny estetycznej. Istnieje wiele zabiegów, które pomogą zwalczyć zaczerwienienia oraz poprawią wygląd skóry. Wykorzystuje się w tym celu choćby peelingi medyczne czy też mezoterapię igłową. Preparaty muszą być dobrane do stanu cery, a zabieg wykonany przez lekarza.

Skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej

Rumieńce, zaczerwienienia i pajączki to typowe cechy cery naczynkowej. Mogą też stanowić problem estetyczny, szczególnie jeśli ich ilość oraz widoczność jest coraz większa. Zwalczenie problemu nie jest wcale trudne – wystarczy odpowiednia pielęgnacja oraz zabiegi dobrane przez specjalistę. Jeśli chcesz pożegnać się z rumieniem, umów się na konsultację w klinice medycyny estetycznej w Rzeszowie. A wtedy, promienna cera o jednolitym kolorycie przestanie być marzeniem, a stanie się rzeczywistością.