Aktualności

zabieg

Czy wiesz, że kwas hialuronowy wyodrębniono z organizmu człowieka w XX wieku, wykorzystując go między innymi do zabiegów w weterynarii, a następnie w ludzkiej medycynie? To związek, który występuje w organizmie naturalnie, dzięki czemu łatwo łączy się z tkankami i jest stosowany zarówno w formie zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są zastosowania kwasu hialuronowego w zabiegach na twarz, przede wszystkim w okolicach oczu, policzków, ust oraz linii żuchwy i brody.

Spis treści

Co to jest kwas hialuronowy?

To związek wykorzystywany w różnych dziedzinach medycyny, który występuje w organizmie człowieka naturalnie. Kwas hialuronowy (HA) jest polisacharydem, który stanowi składnik tkanki łącznej, gdzie pełni funkcję nawilżającą i wspomagającą procesy regeneracyjne skóry oraz naczyń krwionośnych. Oprócz tego odpowiada za przemieszczanie się składników odżywczych do elementów chrzęstnych i wspomaga pracę stawów.

Człowiek każdego dnia traci kilka gramów kwasu hialuronowego. W młodych organizmach związek ten łatwo się odbudowuje, natomiast wraz ze starzeniem się ciała lub w wyniku prowadzenia niezdrowego trybu życia jego ilość może maleć. W efekcie można zaobserwować trudności z utrzymaniem odpowiednio nawodnionej i elastycznej skóry. Brak jędrności, poczucie wiotkości czy pierwsze zmarszczki to często objawy niewystarczającego nawilżenia. Z tego powodu kwas hialuronowy jest wykorzystywany w kosmetykach i medycynie estetycznej, przede wszystkim w zabiegach w okolicach twarzy.

Zabiegi na okolice oczu

Wstrzykiwanie HA należy do mało inwazyjnych procedur – kwas wprowadza się pod skórę za pomocą cienkiej igły, dzięki czemu dociera on do głębszych warstw. Zabiegi w okolicach oczu przeprowadza się najczęściej w celu redukcji zmarszczek, cieni i worków pod oczami. Ewentualne zaczerwienienie po wizycie zwykle ustępuje w ciągu kilku godzin. Przed przystąpieniem do całego procesu zwykle należy pamiętać o takich zaleceniach jak:

  • ograniczenie palenia tytoniu,
  • niespożywanie napojów alkoholowych przed zabiegiem,
  • rezygnacja z solariów,
  • picie dużych ilości wody.

Oprócz tego przed każdym zabiegiem z wykorzystaniem kwasu hialuronowego należy skonsultować się ze specjalistą w celu omówienia wszystkich przeciwwskazań. Tego typu spotkanie to również idealny moment do zadania pytań dotyczących szczegółowego przygotowania, czasu rekonwalescencji i zaleceń pozabiegowych.

Modelowanie policzków i kości policzkowych

Kwas hialuronowy ma właściwości wiązania wody, która odpowiada za nawilżenie. Ponadto wpływać na rysy twarzy w miejscu, w którym jest bardziej nagromadzony. Dlatego wykorzystuje się go również do zabiegów modelowania policzków i kości policzkowych, określanego niekiedy jako wolumetria. Wskazaniami są najczęściej opadające policzki i powieki czy słabo zarysowania linia policzków oraz żuchwy. Czas rekonwalescencji podobnie jak w przypadku okolic oczu nie jest długi — zwykle jeszcze tego samego dnia można wrócić do zwykłego trybu życia.

Powiększanie i konturowanie ust

Wskazaniami do wykonania tego typu zabiegi są najczęściej dysproporcje lub asymetrie warg. Z powiększania i konturowania korzystają również osoby z wąskimi ustami, które chciałyby je uwypuklić. Ważne, aby skorzystać z usług doświadczonego specjalisty, który dobierze odpowiednią ilość preparatu i udzieli wszystkich wskazówek dotyczących okresu rekonwalescencji.

Korekcja linii żuchwy i brody

Nadawanie konturu w okolicach żuchwy polega na modelowaniu tych obszarów za pomocą wstrzykniętego kwasu hialuronowego. Wskazaniami najczęściej są dysproporcje twarzy lub chęć podkreślenia linii brody. Preparaty do tego typu zabiegów zwykle wyróżniają się nieco większą gęstością, która ułatwia wykonanie korekcji. Zazwyczaj cała procedura przebiega bez narkozy i znieczulenia.

Pamiętaj o konsultacji ze specjalistą!

Przed podjęciem decyzji o zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego warto skontaktować się ze specjalistą, który oceni stan skóry, omówi oczekiwania i przedstawi możliwe przeciwwskazania. Najczęściej są to takie czynniki jak tendencja do powstawania blizn, choroby nowotworowe, choroby autoimmunologiczne, stany zapalne skóry, a także ciąża i karmienie piersią. Ponadto podczas rozmowy można szczegółowo omówić przygotowanie do zabiegu i zapytać o jego przebieg.