Aktualności

sucha skora

Sucha skóra jest często szorstka, matowa i wygląda na starszą, niż jest w rzeczywistości. Wymaga również specjalnej pielęgnacji, dopasowanej do jej potrzeb. W zwalczeniu problemu pomocne będą też profesjonalne zabiegi, które przywrócą cerze optymalne nawilżenie oraz sprawią, że będzie aksamitnie gładka. Które z nich będą najlepszym wyborem? Sprawdź, jakie propozycje przygotowała Klinika Medycyny Estetycznej w Rzeszowie.

Spis treści

Charakterystyka przesuszonej cery

Przesuszenie cery wiąże się z nieszczelnością naskórka: to on odpowiada za prawidłowy wygląd skóry. Jeśli brakuje w nim tłuszczów oraz naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), zaczyna wysychać. Przyczyny takiego stanu to m.in.:

 • predyspozycje genetyczne,
 • niewłaściwa pielęgnacja,
 • dieta (uboga w wodę i kwasy tłuszczowe),
 • opalanie,
 • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
 • zimno,
 • zmiany hormonalne,
 • przyjmowanie niektórych leków.

Przesuszona cera jest cienka i skłonna do podrażnień. Może też pękać i swędzieć. Niestety, jest również bardziej skłonna do powstawania zmarszczek. Dlatego potrzebuje skrupulatnie dobranej pielęgnacji oraz zabiegów medycyny estetycznej.

Jakie zabiegi można stosować?

Profesjonalne zabiegi w przypadku suchej skóry mają na celu jej nawilżenie i ujędrnienie, a także przywrócenie równowagi hydrolipidowej. Różnorodne terapie wspomagają regenerację naskórka, uszczelniając go i zapobiegając nadmiernej utracie wody. Powinny być one dobrane do stopnia przesuszenia cery, jej grubości i specyfiki.

Sucha skóra, podobnie jak inne typy cery potrzebuje regularnego złuszczania. Dzięki temu szybciej się regeneruje oraz lepiej wchłania substancje aktywne. Zastosowane preparaty kwasowe muszą być jednak odpowiednio łagodne: tak, żeby nie wywołać podrażnień. Jak wybrać więc odpowiedni peeling medyczny? W Rzeszowie wykorzystuje się do tego kwasy AHA, które stymulują skórę do odnowy, a przy tym nie przedostają się pod warstwę sebum.

Mezoterapia igłowa i zabieg z kwasem hialuronowym

Po złuszczeniu martwego naskórka warto pomyśleć o jego odżywieniu oraz dostarczeniu substancji nawilżających do głębszych warstw cery. Jakie metody poleca tu Klinika Medycyny Estetycznej w Rzeszowie? Świetnie sprawdzi się mezoterapia igłowa, która polega na wstrzykiwaniu składników aktywnych bezpośrednio w skórę (na głębokość ok. 2-3 mm, przy pomocy niewielkiej igły).

Preparaty zastosowane do mezoterapii są indywidualnie dobierane do potrzeb pacjenta. Mogą to być m.in. substancje na bazie kwasu hialuronowego, witaminy A, E i C oraz wyciągi z roślin leczniczych.

Często stosowaną metodą są także zabiegi z kwasem hialuronowym. Dlaczego? Jego podstawową właściwością jest wiązanie dużych ilości wody (1 g kwasu potrafi związać nawet 6 l wody). Stosowany na skórę chroni ją też przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i zapobiega utracie wody.

zabiegi-sucha-skora

Osocze bogatopłytkowe dla suchej skóry

Nawilżanie suchej cery może być połączone z jej wygładzeniem i ujędrnieniem. Najlepszym tego przykładem jest osocze bogatopłytkowe. W Rzeszowie można skorzystać właśnie z takiego zabiegu, nazywanym też „wampirzym liftingiem”. Na czym polega? Oto kolejne kroki:

 1. Pobranie krwi od pacjenta.
 2. Odwirowanie krwi: oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza z płytkami.
 3. Wstrzykiwanie uzyskanej substancji przy pomocy np. mezoterapii.

W wyniku zabiegu, w naskórku uruchamiają się procesy regeneracyjne i rewitalizacyjne. Zwiększa się także jej gęstość oraz poprawia nawilżenie.

Osoby posiadające suchą skórę, często zastanawiają się, czy w ich przypadku sprawdzi się toksyna botulinowa. W Rzeszowie stosuje się ją m.in. do leczenia nadpotliwości, ale nie oznacza to wcale, że powoduje przesuszenie cery. Substancja tłumi reakcję zakończeń nerwowych, odpowiedzialnych na wydzielanie potu oraz osłabia działanie mięśni. Nie ma więc wpływu na stan samego naskórka.

Skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej

Zastanawiasz się, jaki zabieg wybrać? W Rzeszowie możesz zdecydować się zarówno na peeling, jak i toksynę botulinową lub osocze bogatopłytkowe. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na Klinikę Sowińska-Podlasek, będziesz pod opieką wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej. Pamiętaj, że skuteczność i bezpieczeństwo zawsze powinny iść w parze. Zapisz się na konsultację już teraz i zadbaj o piękny wygląd swojej skóry.