Botox (toksyna botulinowa)

Kremy nie zawsze radzą sobie z niwelowaniem oznak starzenia się. Dlatego kobiety i mężczyźni często włączają do swojej pielęgnacji zabiegi upiększające z użyciem toksyny botulinowej. Za jedną z metod na zmarszczki uznaje się botox, który wygładza skórę i pozostawia ją piękną oraz jędrną jak za młodych lat. Nasza klinika medycyny estetycznej wykonuje zabieg z botuliną w Rzeszowie. Mamy doświadczenie z użyciem botoksu. Swoją wiedzę opieramy na wykształceniu medycznym. Dbamy o szeroko pojęty dobrostan człowieka i dobieramy zabiegi pasujące do pacjentów, stosując umiar w proporcjach.

Na czym polega usługa botoksu na zmarszczki?

Za jedną z najczęściej stosowanych form terapii antyzmarszczkowej uznaje się właśnie botox. Użycie toksyny botulinowej znajduje zastosowanie zwłaszcza w górnej części twarzy. Botulina zwiotcza mięśnie, tym samym uniemożliwiając ich skurcze, które są głównym powodem powstawania zmarszczek. Zabieg wykonywany w gabinecie medycyny estetycznej powinien być wykonywany z dbałością o klienta, i to na każdym poziomie. Powszechnie stosowane są oczyszczone i sterylnie pakowane preparaty, a skorzystanie z możliwości botoksu dostępne jest także w Rzeszowie.

Jak przebiega zabieg z użyciem toksyny botulinowej?

Cały zabieg opiera się na iniekcji toksyny botulinowej (jad kiełbasiany) z pomocą cienkiej igły w strzykawce – dokonuje go wyspecjalizowany lekarz o odpowiednich uprawnieniach. Czynność wykonywana jest w obrębie miejsc na twarzy, w których pojawiły się bruzdy. Zazwyczaj nie stosuje się znieczulenia, choć jest to możliwe na życzenie pacjenta. Małą ilość preparatu z botoksem rozpuszcza się w roztworze soli.

Nie trzeba martwić się o sterylność strzykawki – dla każdego klienta przeznacza się jednorazową sztukę. Ostrzykiwanie botuliną jest niemal bezbolesne, wielu ludziom kojarzy się z ugryzieniem komara. Efektem mogą być szczypiące, czerwone kropki, które szybko jednak znikają. Jedna sesja trwa ok. 10–20 minut. Po zaaplikowaniu botoksu można wrócić do codziennego funkcjonowania.

Kiedy widoczne są pierwsze efekty i ile trwa zabieg?

Rezultaty po wykonanym zabiegu mogą być widoczne już po 3–6 dniach – skóra staje się wówczas wizualnie bardziej elastyczna. Osiągnięcie efektu optymalnego może potrwać ok. 2 tygodnie od aplikacji i zazwyczaj utrzymuje się średnio od 3 do 6 miesięcy. Wyniki w dużej mierze zależą od takich czynników, jak:

 • wiek klienta,
 • rodzaj cery oraz jej kondycja,
 • liczba bruzd.

Po kilku miesiącach oznaki starzenia się na twarzy zaczynają się ponownie ujawniać, wtedy można znów udać się na botoks w Rzeszowie. Jednak warto pamiętać, że o możliwości wykonania zabiegu decyduje lekarz.

Zastosowanie botoksu

także na nadpotliwość dłoni, pach i stóp, a także migrenowych bólów głowy. To dlatego używa się jej bardzo często również w szpitalach. Inne możliwe korzyści płynące z botoksu to:

 • redukcja różnych rodzajów zmarszczek, w tym króliczych, palacza (wokół ust), kurzych łapek, poprzecznych (czoło), lwiej, brody brukowanej;
 • usuwanie tzw. uśmiechu dziąsłowego;
 • sposób na radzenie sobie z bruksizmem;
 • niwelowanie przykurczów, kręczu i spastyczności mięśni.

Zalety stosowania botoxu

Korekcja zmarszczek mimicznych z użyciem botoxu to metoda niechirurgiczna, która może nawet pomóc na głębokie usuwanie niedoskonałości skóry. Sam zabieg nie trwa długo. Wykonują go specjaliści od botoksu w Rzeszowie lub w innym miejscu. Należy pamiętać, że im częściej wstrzykiwana jest botulina, tym dłużej utrzymają się efekty jej działania. To szansa na poradzenie sobie z bruzdami i przywrócenie skórze młodości oraz elastyczności. Dodatkowymi efektami stosowania toksyny botulinowej jest normalizacja wytwarzania sebum, więc objawy trądziku ulegają zmniejszeniu, a cera mieszana lub tłusta stają się mniej kłopotliwe w pielęgnacji.

Przeciwskazania do użycia botoxu

Do najważniejszych przeciwwskazań do użycia toksyny botulinowej należą:

 • opryszczka,
 • infekcje skórne lub stany zapalne,
 • wrażliwość na niektóre składniki preparatu (np. albumina),
 • zażywanie niektórych leków (np. galamina, chinidyna itd.),
 • ciąża i karmienie piersią,
 • zaburzenia neurologiczne (nerwowo-mięśniowe),
 • choroby serca, układu krwionośnego, nerwowego (np. Alzheimer) i autoimmunologiczne,
 • przyjmowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych.

Wszystkie ewentualne problemy ze zdrowiem oraz przyjmowane leki należy bezwzględnie zgłaszać osobie mającej przeprowadzić zabieg z użyciem botuliny. To niezwykle ważne, aby nie wyrządzić sobie krzywdy i uniknąć wielu niepożądanych działań.

Działania niepożądane botoksu

Bezpośrednio po zabiegu z użyciem botoksu wokół nakłutych miejsc mogą wystąpić małe krwiaki lub obrzęki czy mrowienie, to jednak krótkotrwałe objawy, które powinny ustąpić do kilku dni. Aby uniknąć poważniejszych powikłań, warto powstrzymać się od masażu ostrzykiwanego botuliną fragmentu skóry, lotu samolotem czy aktywności fizycznej do kilku godzin od sesji. Inne działania niepożądane, za które odpowiada toksyna botulinowa, to:

 • nadmierne wiotczenie mięśni (np. opadanie powieki czy kącika ust), ból głowy do kilku godzin po zabiegu,
 • objawy podobne do grypy, czyli ból pleców czy osłabienie,
 • duże obniżenie lub uniesienie brwi.

Aby uniknąć niechcianych symptomów, warto stosować botox na zmarszczki w zaufanych gabinetach. Można to zrobić na terenie Rzeszowa.