Aktualności

Wolumetria

22 lipca 2018

WOLUMETRIA TWARZY

RESORPCJA TKANEK, UTRATA STELAŻU
Oznaki starzenia polegające na spływaniu i marszczeniu się nadmiaru wiotkiej skóry twarzy nie są skutkiem jedynie utraty jędrności tkanki – w tym przypadku bardzo ważnym czynnikiem jest utrata stelażu, jakim jest tkanka kostna i znajdujące się tuż nad nią przedziały tkanki łącznej, zwłaszcza głębokie kompartmenty tkanki tłuszczowej. Badania porównujące różne grupy wiekowe pacjentów z wykorzystaniem tomografii komputerowej ujawniły, że zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, dochodzi do utraty tkanki kostnej w okolicy środkowej części twarzy, skroni, dolnej granicy oczodołów oraz żuchwy. Zmianie ulegają kąty, długości i objętości, co prowadzi do uwidocznienia nadmiaru tkanki, która przestała już być elastyczna. Utrata jędrności tkanek miękkich z powodzeniem może być zniwelowana przez podanie wypełniaczy o średniej gęstości, natomiast uzupełnienie zresorbowanej tkanki kostnej wymaga innego podejścia – mowa tutaj o wolumetrii. Wolumetria ma za zadanie odbudować utraconą z wiekiem objętość tkanek. Rezultatem jest przywrócenie proporcji, które były obecne na twarzy lata wcześniej. Można się zatrzymać na tym etapie lub – jeśli jest taka potrzeba – poprawiać obecne proporcje przez np. uwydatnienie regionu policzków, optyczne przedłużenie linii pionowej twarzy przez iniekcję kwasu hialuronowego w okolicę brody, zaznaczenie katów żuchwy i inne. Zabiegiem dość popularnym w ostatnim czasie i przynoszącym wdzięczne rezultaty jest podkreślenie kości policzkowych, tzw. top model look.

 

 

Efekty zabiegu u jednej z naszych pacjentek

PRZEBIEG ZABIEGU
Bardzo ważnym etapem jest dokładne zebranie wywiadu lekarskiego i upewnienie się, że nie istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Nie możemy bagatelizować aspektów, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie pacjenta, ponieważ bezpieczeństwo wykonania jest nadrzędną zasadą.
Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, przed zabiegiem znieczulamy pacjenta miejscowo pod opatrunkiem okluzyjnym, by w możliwy sposób minimalizować dyskomfort podczas podawania preparatu. Po rozwinięciu się działania znieczulającego usuwamy pozostałości po zastosowanym leku oraz dezynfekujemy obszar kości policzkowych. Wybrany odpowiednio dla pacjenta kwas hialuronowy znajduje się w jałowym opakowaniu zaopatrzonym w unikalne naklejki z kodami potwierdzającymi oryginalność preparatu oraz jego partię produkcyjną – jedna z nich wędruje obowiązkowo do dokumentacji medycznej, pozostałe służą m.in. dla Państwa. Obecna w naszej dokumentacji informacja jest cenną wskazówką dla nas oraz dla Państwa – w przypadku kontynuacji podobnych zabiegów w przyszłości. Wkłuwając się w policzki podajemy porcje preparatu w odpowiednich miejscach. Istnieją różne techniki zabiegowe w zależności od efektów, jakie chcemy osiągnąć, np. technika kaniulowa lub igłowa. Możemy się skupić głównie na odbudowaniu ubytków poduszki tłuszczowej policzków, podkreśleniu kości policzkowych typu top model lub połączyć obie metody.
Przez kilka dni może występować obrzęk okolicy powieki dolnej oraz nieznaczna bolesność przy mimice, a wynaczyniona podczas zabiegu krew może przedostawać się do zewnętrznych części tkanek – możliwe jest uwidocznienie drobnych krwiaków. Rozwinięty w 2-3 tygodnie efekt utrzymuje się w zależności od czynników indywidualnych średnio 9-13 miesięcy, następnie kształt policzków zaczyna powoli wracać do stanu przedzabiegowego.

 

 

 

 

Efekty wygładzania bruzd nosowo wargowych, przy pomocy nici PDO, wolumetrii i wypełaniania bruzd
 

WOLUMETRIA – CENA ZABIEGU
Koszt wolumetrii zależy od użytego preparatu oraz jego ilości. Zazwyczaj cena za 1 ml mieści się w zakresie 1200-1400 PLN. W przypadku użycia większej ilości ampułek lub połączenia z zabiegami innego rodzaju oferujemy rabaty, np. 2100 PLN/2 ml.
Wieloetapowy zabieg (zachowują Państwo rabat).
Zależy nam na uzyskaniu dobrego efektu, dlatego też staramy się wykonywać wolumetrię stopniowo, dając tkance czas na “współpracę” z podanym preparatem. Zabieg z 1 ml kwasu hialuronowego jest lepiej tolerowany i nie traumatyzując tak mocno tkanki pozwala na szybszą rekonwalescencję niż zabieg z jednoczesnym podaniem 2-3 ml preparatu. Uzyskiwany w ten sposób efekt nie zwraca gwałtownie uwagi otoczenia i pozwala uniknąć pytań w pracy “co się stało?”. Mamy także lepszą kontrolę nad efektami zabiegu.

BRUZDY NOSOWO-WARGOWE A WOLUMETRIA
Przy wątku wolumetrii warto także wspomnieć o temacie bruzd nosowo-wargowych. Jest to zagłębienie przebiegające między skrzydełkami nosa a kącikami ust, stanowiące jedno z pierwszych oznak starzenia zauważanych i przeszkadzających kobietom. Często bywa tak, że obszarem naszego działania w takiej sytuacji nie powinna być sama bruzda nosowo-wargowa, a właśnie obszar policzków, który z wiekiem uległ resorpcji i nadmiar tkanki w tej okolicy siłą ciężkości przesuwa się ku dołowi formując zagięcie skóry potęgujące wrażenie głębokości omawianej bruzdy. Pacjentka/pacjent oglądając siebie w lustrze w projekcji en face nie zauważa ubytku wyżej – nad kością szczękową, którego uzupełnienie daje często najbardziej naturalne efekty, a samo wypełnianie bruzd nosowo-wargowych w takiej sytuacji jeszcze bardziej obciąża dolną część twarzy i przyspiesza opadanie owalu. Trzeba tu zaznaczyć, że wolumetria wykonywana z użyciem rozsądnych ilości kwasu hialuronowego ma za zadanie przywrócić kształt twarzy sprzed kilku lat, efekty są subtelne i naturalne.

Szczegółowe informacje na temat przebiegu zabiegu oraz okresu pozabiegowego w uzyskają Państwo w gabinecie Sowińska Podlasek.