27 września 2023
Widoczny spadek jędrności i elastyczności to podstawowe objawy wiotkiej skóry. Problem najczęściej nasila się wraz z wiekiem, ale czasami dotyczy również osób młodych. Jakie są tego przyczyny? Co wpływa na jędrność skóry? Dowiedz się więcej o skórze na twarzy z naszego wpisu poniżej.
Spis treści
Wiotka cera jest jednym z efektów procesu starzenia. Wynika to bezpośrednio z jej budowy oraz właściwości. Za napięcie skóry odpowiadają bowiem włókna kolagenowe oraz elastynowe, które układają się w kształt siateczki (to dzięki nim cera jest napięta i jędrna). Wraz z upływem lat synteza kolagenu jest coraz wolniejsza. Już po ok. 25. roku życia jego poziom w organizmie zaczyna spadać, a po przekroczeniu pięćdziesiątki zmiany stają się gwałtowniejsze, z kolei po 60. roku życia synteza zupełnie ustaje.
Wiotkość skóry mogą też zwiększać czynniki zewnętrzne, na przykład częste korzystanie z kąpieli słonecznych i pływalni z chlorowaną wodą, smog czy częsta ekspozycja na mroźne powietrze. Wszystko to potencjalnie narusza naturalne bariery skóry i negatywnie wpływać na zachodzące w niej procesy. Gdy łatwiej się ona wysusza i jest podatna na podrażnienia, utrata jędrności bywa bardziej widoczna.
Objawy wiotkiej skóry to utrata jędrności w obszarze m.in. twarzy i szyi, często pojawia się też drugi podbródek. Charakterystyczne są również kurze łapki oraz pogłębiające się zmarszczki. Widoczność zmian zwiększają opadające powieki, a także kąciki ust, które uwypuklają bruzdę nosowo-wargową. Zanikająca linia żuchwy dodatkowo zaburza owal twarzy.
Gęstość i elastyczność skóry zależą nie tylko od wieku. Spowolnienie syntezy kolagenu może nastąpić również w wyniku procesów fizjologicznych, takich jak szybka utrata masy ciała lub ciąża. Spory wpływ na jędrność cery mają też hormony, a zmiany w jej wyglądzie pojawiają się często w okresie okołoporodowym oraz w przypadku chorób tarczycy. Zwiotczenie skóry bywa więc problemem osób młodych, sprawiając, że wyglądają na starsze, niż są w rzeczywistości.
Oprócz wieku czy zaburzeń hormonalnych, wśród przyczyn wiotkiej skóry można wymienić także predyspozycje genetyczne, zażywane leki, choroby przewlekłe, stres czy niewłaściwą dietę. Kluczowa jest również ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB i prawidłowa pielęgnacja cery.
Przesuszona skóra jest bardziej narażona na opadanie i utratę objętości. Pragnąc utrzymać ją w jak najlepszej kondycji, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie: od środka i na zewnątrz. Warto zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu oraz stosować zbilansowaną dietę. Pomocne będzie też stosowanie kosmetyków, które zapewnią skórze nawilżenie.
Zdrowy styl życia i właściwa pielęgnacja mogą wpłynąć pozytywnie na stan skóry, jednak nie są w stanie zatrzymać procesu jej starzenia. Gdy dobra dieta, regularna aktywność fizyczna czy masaże twarzy nie przynoszą satysfakcjonujących rezultatów, niektórzy decydują się na wsparcie lekarzy medycyny estetycznej. Wśród zabiegów dedykowanych dla wiotkiej skóry możemy wyróżnić:
Wszystkie wymienione zabiegi zaliczają się do niechirurgicznych metod liftingu twarzy. Zabiegi te nie wymagają długiej rekonwalescencji.
Jednym z zabiegów medycyny estetycznej jest wolumetria twarzy. Co warto wiedzieć na jej temat?
Problem wiotkiej skóry twarzy może być spowodowany przez wiele różnych czynników – utrata jędrności może mieć związek z wiekiem, złą dietą czy np. utratą wagi. W klinice medycyny estetycznej w Rzeszowie oferujemy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, takie jak wolumetria twarzy, mezoterapię igłową czy zabiegi wykorzystujące kwas hialuronowy.