Aktualności

tradzik

Trądzik to trudna do zwalczenia, przewlekła choroba skóry. Dlatego cera ze skłonnością do łojotoku i występowania krost wymaga szczególnej pielęgnacji. Czasami jednak nawet to okazuje się niewystarczające, a trądzik wciąż przybiera na sile. Co można zrobić? Warto skontaktować się z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej wykonującym specjalistyczne zabiegi na trądzik. Sprawdź, które z nich poleca klinika medycyny estetycznej w Rzeszowie.

Spis treści

Trądzik pospolity problemem wielu ludzi

Trądzik pospolity jest schorzeniem aparatu włosowo-łojowego. Jak powstaje? W wyniku nadmiernej aktywności androgenów, gruczoły łojowe produkują więcej łoju, przez co na skórze pojawiają się charakterystyczne zmiany trądzikowe. Są to zaskórniki, grudki, krostki i guzki wypełnione ropą. Zmiany są zazwyczaj zlokalizowane na twarzy, ale mogą też wystąpić na plecach, ramionach, karku, szyi oraz w okolicach klatki piersiowej.

Grupą najbardziej narażoną na trądzik jest dorastająca młodzież: dotyka on niemal wszystkich chłopców i ok. 90% dziewcząt. Zazwyczaj znika samoistnie po 20 roku życia, ale może pozostawiać po sobie pamiątkę w postaci blizn. Co ciekawe, do kliniki medycyny estetycznej w Rzeszowie zgłaszają się z tym problemem również dorośli. Szacuje się, że nawet 51% kobiet w wieku 20-29 lat może borykać się z trądzikiem.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia trądziku

Dlaczego aż tylu nastolatków cierpi z powodu trądziku? Ma to związek z gwałtownym wzrostem wydzielania hormonów płciowych, które pobudzają gruczoły łojowe. Co ważne, u osób dorosłych choroba może być spowodowana przez różne czynniki. Są to m.in.:

 • zaburzenia w wydzielaniu hormonów w wyniku stresu,
 • przyjmowanie niektórych leków (np. kortykostroidów),
 • kontakt z substancjami chemicznymi,
 • niedostateczna higiena,
 • kolonizacja skóry bakteriami Propionibacterium acne.

Nadprodukcja sebum bywa też skutkiem uwarunkowań genetycznych lub immunologicznych. Rozwojowi trądziku sprzyja również niewłaściwy sposób odżywiania (obfitujący w żywność wysokoprzetworzoną i słodycze).

tradzik pospolity

Leczenie trądziku pospolitego

Sposób leczenia trądziku pospolitego zależy od jego nasilenia, rodzaju wykwitów skórnych oraz stadium choroby. Co zrobić, żeby pozbyć się tego problemu? Kluczem jest systematyczne, profesjonalne leczenie, skoncentrowane nie tylko na zlikwidowaniu zmian, ale też zredukowaniu łojotoku. Jedną z metod, którą proponuje lekarz kliniki medycyny estetycznej w Rzeszowie, jest dobrany do potrzeb skóry peeling medyczny. Odpowiednia mieszanina kwasów złuszcza martwy naskórek, zmniejsza produkcję łoju, nawilża oraz regeneruje skórę (kwasów nie stosuje się przy ciężkich postaciach trądziku).

Poważnym problemem skórnym są także blizny potrądzikowe. Jak można sobie z nimi poradzić? Lekarze medycyny estetycznej stosują zazwyczaj mezoterapię igłową z wykorzystaniem precyzyjnie dobranych preparatów oraz osocze bogatopłytkowe, czyli tzw. wampirzy lifting. Wymienione zabiegi pobudzają procesy naprawcze w uszkodzonych tkankach, przywracając skórze zdrowy wygląd.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Walkę z trądzikiem należy prowadzić także w domu. Codzienna pielęgnacja cery z takim problemem powinna skupiać się nie tylko na oczyszczaniu, ale też nawilżaniu: odwodniona skóra produkuje jeszcze większe ilości łoju. O czym jeszcze trzeba pamiętać, dbając o skórę trądzikową?

 • Postaw na pielęgnację wieloetapową (demakijaż, oczyszczanie, tonizowanie, serum, krem nawilżający, preparat z SPF);
 • zrezygnuj z produktów z alkoholem, które wysuszają cerę;
 • unikaj dotykania i drapania twarzy;
 • nie wyciskaj ropnych zmian;
 • w pielęgnacji wieczornej stosuj toniki z kwasami AHA i BHA;
 • do wycierania twarzy wykorzystuj dedykowany ręcznik lub jednorazowe chusteczki.

Kosmetyki, które stosujesz, powinny mieć lekką konsystencję oraz być dedykowane cerze trądzikowej i łojotokowej.

Skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej

Aktywny trądzik lub widoczne blizny potrądzikowe bywają powodem kompleksów, a także powodują duży dyskomfort. Domowa pielęgnacja nie zawsze przynosi upragnione efekty, dlatego warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy specjalistów. Gdzie ich znajdziesz? Klinika medycyny estetycznej Sowińska-Podlasek oferuje profesjonalne zabiegi, które wykonują wyłącznie wykwalifikowani lekarze.