Aktualności

botoks

Niwelowanie oznak starzenia się skóry wymaga korzystania z profesjonalnych rozwiązań. W przypadku zmarszczek jednym z najpopularniejszych jest toksyna botulinowa, czyli botoks. Rzeszów jest przepełniony gabinetami, które oferują właśnie takie zabiegi. Jak wybrać odpowiednie miejsce? I co zrobić, żeby efekty utrzymywały się jak najdłużej?

Spis treści

Co warto wiedzieć o zabiegach toksyną botulinową?

Toksyna botulinowa to sprawdzony sposób na zatuszowanie zmarszczek. Dzięki niej twarz odzyskuje młody wygląd, a także wygląda na wypoczętą. Jak to możliwe? Botoks hamuje przewodzenie impulsów między komórką nerwową a mięśniem. W wyniku jego działania dochodzi do zwiotczenia mięśni, które przestają się kurczyć.

Substancja jest wstrzykiwana przy pomocy niewielkiej igły w okolice, w których występują zmarszczki (często jest to górna część twarzy). Co ważne, toksyna botulinowa sprawdza się wyłącznie w przypadku zmarszczek o charakterze dynamicznym, które zależą od mimiki twarzy. Do zmarszczek statycznych stosuje się zaś kwas hialuronowy (jego inne zastosowanie to wypełnianie ust). Nasza klinika w Rzeszowie jest miejscem, w którym możesz skorzystać również z tego zabiegu.

Kiedy widać pierwsze efekty zabiegu?

Iniekcja toksyny botulinowej jest niemal bezbolesna (niektóre osoby porównują ją do ukąszenia przez komara). Dlatego, z reguły nie stosuje się znieczulenia przed takim zabiegiem jak botoks W Rzeszowie, w profesjonalnych klinikach możesz jednak skorzystać ze znieczulenia na specjalne życzenie.

Cały zabieg trwa ok. kilkunastu minut, a toksyna zaczyna działać po 3-6 dniach. Na początku pojawia się delikatne osłabienie mięśni mimicznych, a skóra staje się bardziej elastyczna. Optymalne efekty pojawiają się po ok. 2 tygodniach. Po tym czasie ponownie warto odwiedzić gabinet medycyny estetycznej w Rzeszowie, żeby lekarz ocenił skuteczność zabiegu.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu i co jaki czas go powtórzyć?

Zahamowanie przekaźnictwa nerwowego w mięśniach mimicznych to proces, który rozwija się stopniowo, po kilku dniach. Co ważne, nie jest to jednorazowa terapia: z czasem mięśnie odzyskują zdolność do skurczu. Efekty podania botoksu zazwyczaj są widoczne przez ok. 3 do 6 miesięcy (w przypadku terapii leczenia nadpotliwości czas ten wynosi nawet 9-12 miesięcy).

Kiedy działanie toksyny osłabnie oraz powróci pierwotna kurczliwość mięśni, należy powtórzyć zabieg. Jest też dobra wiadomość: kolejne iniekcje powodują osłabienie pamięci mięśni. Dzięki temu zmarszczki mimiczne będą mniej widoczne nawet po zmetabolizowaniu substancji. Regularne stosowanie preparatu z toksyną botulinową powoduje przedłużenie jej działania.

toksyna-botulinowa

Co wpływa na utrzymanie efektów zabiegu toksyną botulinową?

Czas utrzymywania się efektów zabiegu botoksem zależy od indywidualnych predyspozycji, a także:

 • wieku pacjenta,
 • kondycji cery,
 • ilości i głębokości zmarszczek,
 • dynamiki mimiki twarzy,
 • odporności organizmu na toksynę botulinową,
 • częstotliwości przeprowadzanych iniekcji.

Niezwykle istotne jest też, kto przeprowadzi zabieg. Najlepiej, żeby był to lekarz medycyny estetycznej.

Zalecenia lekarza medycyny estetycznej po zabiegu

Jeśli chcesz, żeby efekty zabiegu toksyną botulinową były widoczne jak najdłużej, stosuj się do wskazówek lekarza medycyny estetycznej. Dotyczą one przede wszystkim postępowania po iniekcji:

 • 1,5 godziny po zabiegu staraj się trzymać głowę w pozycji pionowej (nie jest wskazane jej pochylanie): pomoże to zapobiec przemieszczaniu się preparatu,
 • unikaj podróży samolotem bezpośrednio po wstrzyknięciu substancji,
 • dobę od iniekcji nie jest zalecany wysiłek fizyczny (toksyna potrzebuje czasu na odpowiednie ułożenie),
 • w dniu zabiegu zrezygnuj z alkoholu,
 • nie wykonuj peelingów, masek oraz masażu twarzy przez 24 godziny od zabiegu.

Stosując się do powyższych zaleceń, zminimalizujesz też ryzyko skutków ubocznych, takich jak nadmierne wiotczenie mięśni.

Wybierz profesjonalną klinikę medycyny estetycznej w Rzeszowie

Toksyna botulinowa to popularny sposób na odmłodzenie wyglądu. Dzięki niej zmniejszysz widoczność zmarszczek mimicznych oraz odzyskasz gładką i jędrną skórę. Zanim jednak podejmiesz decyzję o skorzystaniu z zabiegu, pamiętaj o tym, że jego skuteczność zależy od profesjonalizmu osoby, która go wykona. Zaufaj lekarzom, którzy bazują na wykształceniu medycznym i wieloletnim doświadczeniu. Gdzie ich znajdziesz w takim mieście jak Rzeszów? Gabinet medycyny estetycznej Sowińska-Podlasek jest właśnie takim miejscem. Umów się na konsultację i dowiedz się więcej!