12 października 2023
Cerę tłustą zalicza się do problematycznych rodzajów skóry. Widoczne pory oraz zaskórniki są nieestetyczne, dlatego bywają przyczyną kompleksów. Czy można okiełznać tłustą cerę oraz na czym polega jej prawidłowa pielęgnacja?
Spis treści
Najważniejszą cechą tłustej cery jest nadmierna produkcja sebum (łoju skórnego), związaną z wysoką aktywnością gruczołów łojowych. Objawy tego typu skóry są bardzo łatwe do rozpoznania. Należą do nich przede wszystkim:
Tłusta cera ma także swoje dobre strony. Jest ona bowiem odporna na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, zimno oraz słońce. Zazwyczaj nieco później pojawiają się na niej również zmarszczki (w porównaniu do cery suchej). Nie oznacza to wcale, że nie należy walczyć z jej objawami. Wręcz przeciwnie: źle dobrana pielęgnacja nasili je oraz może doprowadzić do rozwoju trądziku.
Typ skóry może być uwarunkowany genetycznie, dlatego często cera tłusta jest cechą wrodzoną. Mogą odpowiadać za nią także różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, jak choćby zwiększone wydzielanie androgenów (hormony płciowe, które przeważają u mężczyzn i występują w niewielkiej ilości u kobiet). Objawem, wskazującym na zbyt dużą produkcję androgenów u pań, jest wtedy nie tylko tłusta cera, ale także nadmierne owłosienie (również na twarzy) oraz zaburzenia miesiączkowania. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Pracę gruczołów łojowych zaburzają także nagłe zmiany w gospodarce hormonalnej. Dlatego intensywnie przetłuszczająca się skóra i trądzik są typowe dla nastolatków w okresie dojrzewania. Podobne problemy pojawiają się u kobiet w ciąży lub odstawiających antykoncepcję hormonalną.
Pozostałe przyczyny tłustej cery to zaburzenia przemiany materii, długotrwała ekspozycja na słońce, stres oraz nieodpowiednia pielęgnacja. Wszystkie wymienione czynniki pobudzają do pracy gruczoły łojowe, a w efekcie skóra pokrywa się warstwą tłuszczu. Zatkanie ich ujść powoduje z kolei wykwit wyprysków, co tylko pogarsza jej stan.
Jeśli opisywany rodzaj cery wynika z problemów z gospodarką hormonalną, razem z jej uregulowaniem powinna się też unormować produkcja sebum. W przypadku wrodzonej skłonności do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych może być to trudniejsze. Aby poprawić wygląd skóry i zapobiec powstawaniu zmian trądzikowych, należy zwrócić uwagę na pielęgnację oraz styl życia. Należy zatem unikać:
Należy wystrzegać się też preparatów komedogennych (zapychających pory) oraz przesuszających, w tym o właściwościach silnie matujących. Odwodniona cera będzie dążyć do równowagi, zwiększając produkcję sebum. Zamiast zwalczyć problem, możesz więc go w ten sposób zintensyfikować.
Odpowiednia pielęgnacja cery tłustej powinna koncentrować się na jej oczyszczaniu, regularnym złuszczaniu oraz nawilżaniu. Kluczowe jest znormalizowanie pracy gruczołów łojowych oraz zadbanie o barierę hydrolipidową naskórka. Jak ma to wyglądać w praktyce?
Zahamowanie wydzielania łoju wymaga także zadbania o swój organizm od wewnątrz. Picie dużych ilości wody, dieta bogata w witaminy i minerały oraz unikanie stresu mogą pozytywnie wpłynąć na stan cery, a także poprawić samopoczucie.