Aktualności

Skąd się biorą cienie pod oczami?

26 października 2023

cienie oczy

Cienie pod oczami mogą nadawać twarzy zmęczonego wyglądu oraz widocznie ją postarzać. Fioletowe zasinienie bywa też utożsamiane z przemęczeniem lub brakiem odpowiedniej ilości snu. Co ważne jest to nie tylko defekt estetyczny, ale może być objawem problemów ze zdrowiem. Jak powstają cienie pod oczami i na co zwrócić uwagę, kiedy się pojawią?

Spis treści

Czym są cienie pod oczami?

Skóra pod oczami jest cienka i delikatna, dlatego prześwitują spod niej drobne naczynia krwionośne. Z czasem, cera zaczyna tracić elastyczność, przez co staje się coraz bardziej przezroczysta. Jest to najbardziej widoczne właśnie pod oczami, gdzie uwidaczniają się wspomniane naczynka, a skóra przybiera charakterystyczny, siny lub brązowy odcień.

Cienie pod oczami są najbardziej wyraźne rano, tuż po przebudzeniu. Dlaczego tak się dzieje? Pozycja pozioma utrudnia swobodny odpływ krwi, w wyniku czego naczynia krwionośne mocniej prześwitują przez skórę, a kolor cieni jest intensywniejszy. Kiedy przyjmie się pozycję pionową, krew zaczyna intensywniej odpływać z twarzy i sińce zaczynają się zmniejszać.

Zdarza się, że cienie pod oczami są plamami barwnikowymi, powstałymi na skutek nagromadzenia melaniny w jednym miejscu. Jest to zazwyczaj efekt ekspozycji na słońce bez zastosowania właściwych środków ochronnych. Dochodzi wówczas do zwiększonej produkcji i gromadzenia się barwnika, a skóra przybiera brązowo-brunatny odcień.

Przyczyny powstawania cieni pod oczami

Zasinienie skóry pod oczami, związane z uwidocznieniem naczyń krwionośnych ma różne przyczyny. Często odpowiada za nie genetyka, a wyjątkowo cienka cera jest indywidualną cechą wyglądu (zazwyczaj występuje już od dziecka). Nagłe pojawienie się ceni, może być konsekwencją stylu życia, a dokładniej:

 • przemęczenia i niewyspania,
 • stresu,
 • nieprawidłowej diety.

Długotrwałe narażenie na powyższe czynniki odbija się na kondycji cery, która staje się wiotka. Naczynia krwionośne są wtedy bardziej widoczne, a ziemista skóra tworzy z nimi jeszcze większy kontrast. Może również dojść do zastoju płynu, przez co okolice oczu będą opuchnięte. Fioletowe cienie są też jednym z symptomów starzenia się skóry lub wynikają ze spędzania dużej ilości czasu przed ekranem komputera (nadwyrężanie wzroku prowadzi do poszerzenia naczyń krwionośnych). Pozostałe przyczyny to też odwodnienie, palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu.

cienie pod oczami

Czy sińce pod oczami mogą być objawem choroby?

Fioletowe zabarwienie skóry pod oczami budzi niepokój nie tylko ze względów estetycznych. Obawy często dotyczą stanu zdrowia oraz ukrytych dolegliwości, które mogą się w ten sposób manifestować. Zdarza się bowiem, że stanowią jeden z objawów następujących chorób:

 • alergia (w tym alergiczne zapalenie spojówek i AZS – tzw. cienie alergiczne),
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • niedoczynność tarczycy,
 • anemia,
 • zarażenia pasożytami (np. owsiki, glista ludzka),
 • schorzenia nerek, wątroby i śledziony.

W przypadku problemów ze zdrowiem, cienie nie są raczej izolowanym symptomem, ale wynikają z osłabienia organizmu. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na obecność innych objawów (np. wahanie wagi, osłabienie, zawroty głowy, nudności, zmiana zabarwienia skóry, skłonność do powstawania siniaków). Bez względu na to, czy się pojawią, w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem oraz wykonać podstawowe badania laboratoryjne.

Jakie są sposoby na cienie pod oczami?

Walkę z cieniami pod oczami należy rozpocząć od znalezienia ich przyczyny. Jeśli są to kłopoty ze zdrowiem, niezbędna będzie wizyta u lekarza, z kolei problem ze zmęczeniem lub niewysypianiem się powoduje konieczność zmiany stylu życia. Na czym powinny polegać te modyfikacje?

 • Zadbanie o właściwą ilość snu (7-8 h dziennie),
 • nawadnianie organizmu,
 • zbilansowana dieta, oparta na warzywach i antyoksydantach,
 • zwiększenie aktywności fizycznej,
 • zmniejszenie czasu przed ekranem telewizora, komputera i smartfona,
 • unikanie sytuacji stresujących.

Dążąc do poprawy wyglądu skóry pod oczami, warto zadbać o pielęgnację skóry. Opuchliznę i lekkie sińce pomogą zniwelować zimne okłady (np. z kostek lodu zawiniętych w czystą ściereczkę). Ze względu na to, że cera w tych okolicach jest delikatna, można także stosować lekkie kosmetyki o właściwościach rozjaśniających. Wymaga to przede wszystkim systematyczności oraz kompleksowego działania.