Aktualności

rozstepy mezczyzni

Rozstępy to problem estetyczny, który jest utożsamiany przede wszystkim z kobietami. Tymczasem, te charakterystyczne zmiany skórne mogą pojawić się również u panów. Jak powstają rozstępy u mężczyzn? Co może na nie poradzić lekarz medycyny estetycznej w Rzeszowie? Przekonaj się o tym!

Spis treści

Przyczyny powstawania rozstępów u mężczyzn

Pręgowate pasma na skórze, czyli rozstępy, powstają w wyniku uszkodzenia struktury włókien kolagenowych i elastynowych. Zazwyczaj są efektem wzmożonego rozciągania skóry w krótkim czasie lub mają związek ze zmianami hormonalnymi. Z tego powodu są częstą przypadłością kobiet w ciąży (szacuje się, że zmaga się z nimi od 50 do 90 proc. ciężarnych), a także nastolatek w okresie dojrzewania oraz osób gwałtownie zmieniających wagę.

Wrzecionowate blizny pojawiają się nie tylko u kobiet. Panowie także borykają się z tym problemem, czego powodem zazwyczaj jest szybki przyrost masy mięśniowej lub tłuszczowej. Dlatego najbardziej narażone na rozstępy są takie miejsca na ciele jak brzuch, bicepsy, barki, łydki, uda i plecy. W początkowej fazie ich powstawania można dostrzec na skórze czerwone lub fioletowe, swędzące pęknięcia. Następnie, kiedy ustąpi stan zapalny, blizny stają się białe. Zmiany są trwałe i nie znikają pod wpływem kosmetyków. Potrzebne jest do tego leczenie rozstępów: w Rzeszowie możesz skorzystać z różnych sposobów na ich zredukowanie.

Rozstępy wzrostowe i po siłowni

Rozstępy u mężczyzn mogą pojawić się w każdym wieku. Ze względu na ich przyczynę wyróżnia się zaś:

  • rozstępy wzrostowe – związane z szybkim skokiem wzrostu w okresie dojrzewania, można zauważyć je m.in. na plecach i udach;
  • rozstępy po siłowni – pojawiają się, kiedy rozciąganie skóry nie nadąża za gwałtownym rozwojem masy mięśniowej, są zlokalizowane w różnych obszarach, np. na bicepsie, obręczy barkowej i w okolicach ud.

Ryzyko rozstępów wzrasta u osób przyjmujących odżywki przyśpieszające budowę masy mięśniowej, a jest jeszcze większe w przypadku stosowania sterydów. O ile nie da się zapobiec rozwojowi rozstępów wzrostowych (można jedynie wzmacniać skórę zdrowym odżywianiem, masażami i aktywnością fizyczną), o tyle masz wpływ na rozstępy po siłowni. Decydując się na wyrzeźbienie ciała, lepiej nieco rozłożyć w czasie pracę nad muskulaturą. Im szybsze efekty, tym większe ryzyko blizn, a leczenie rozstępów stanie się jedynym wyjściem.

rozstepy

Zabiegi medycyny estetycznej na rozstępy u mężczyzn

Widoczne rozstępy bywają powodem kompleksów, dlatego wiele osób marzy o tym, żeby się ich pozbyć. Warto zaznaczyć, że wszelkie domowe sposoby (np. kremy i masaże) mogą jedynie ujędrnić skórę, ale nie sprawią, że blizny znikną. Pomóc może za to medycyna estetyczna oraz specjalistyczne zabiegi, które znacznie zmniejszają widoczność rozstępów, spłycają je oraz przynoszą trwałe efekty.

Jakie zabiegi dla mężczyzn może zaproponować lekarz medycyny estetycznej? Podobnie jak w przypadku kobiet, często polecanym rozwiązaniem jest mezoterapia igłowa. Zabieg polega na wstrzyknięciu bezpośrednio w skórę indywidualnie dobranych substancji aktywnych (głębokość iniekcji to 2-3 mm). W wyniku mezoterapii naskórek otrzymuje impuls do regeneracji, a składniki odżywcze docierają w głębokie warstwy, przynosząc znakomite rezultaty.

Czy nastolatkowie mogą poddać się zabiegom leczenia rozstępów?

Im świeższe blizny, tym lepsze efekty przyniesie leczenie rozstępów. Z tego powodu, warto zgłosić się do gabinetu medycyny estetycznej, zanim pasma staną się białe. Co ważne, dotyczy to również nastolatków, u których z powodzeniem można przeprowadzić różnego rodzaju zabiegi (ich skuteczność może być nawet większa niż u starszych osób).

Decydując się na usuwanie rozstępów u nastolatka, należy mieć świadomość, że zgodę na zabieg musi wyrazić zarówno dziecko, jak i jego prawni opiekunowie. Wspólna wizyta u lekarza wyjaśni wszelkie wątpliwości oraz rozstrzygnie, który sposób usuwania rozstępów będzie najbezpieczniejszy.

Sprawdź ofertę kliniki medycyny estetycznej dla kobiet i mężczyzn w Rzeszowie

Dbanie o swój wygląd jest ważne nie tylko dla kobiet. Panowie również chcą cieszyć się gładką skórą, bez śladu blizn i rozstępów. Co więc zrobić, żeby się ich pozbyć? Umów się na konsultację w Klinice Medycyny Estetycznej Sowińska-Podlasek. Skorzystaj z profesjonalnych metod i wiedzy lekarzy medycyny estetycznej: jesteś w dobrych rękach!