Modelowanie ust należy do bardzo popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Aby jednak cieszyć się pożądanymi efektami i uniknąć niepożądanych skutków ubocznych, należy skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Co daje zasięgnięcie porady doświadczonego lekarza i dlaczego nie warto z niej rezygnować? Odpowiadamy! Przeczytaj, zdobądź merytoryczną wiedzę i dobrze przygotuj się do wizyty w gabinecie.
Spis treści
Modelowanie ust (powszechnie znane także jako powiększanie ust) pozwala lekko skorygować kształt linii wargowej, dodać im objętości i poprawić nawilżenie. Najczęściej stosowaną metodą jest wypełnienie kwasem hialuronowym. Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i najczęściej nie powoduje u pacjenta bólu. Jednak jest to ingerencja w tkankę, która zawsze ma pewien wpływ na organizm ludzki.
Przed każdą terapią medyczną bardzo ważna jest konsultacja ze specjalistą. Rozmowa zawsze pozwala dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta, dowiedzieć się o ewentualnych przeciwwskazaniach, chorobach, na które się leczy, przyjmowanych lekach czy predyspozycjach genetycznych mogących mieć wpływ na przebieg zabieg i jego skutki. Podczas wywiadu medycznego ekspert poznaje także oczekiwania zgłaszającej się osoby i ocenia, czy wybrana metoda rzeczywiście pozwoli osiągnąć pożądane efekty. Dodatkowo wyklucza on przeciwwskazania do konkretnej terapii (np. uczulenie na substancje znajdujące się w preparacie czy przyjmowanie leków wykluczających zastosowanie konkretnego sposobu leczenia).
Dla pacjenta konsultacja przed zabiegiem modelowania ust jest okazją, aby zasięgnąć fachowej wiedzy od doświadczonego specjalisty. Lekarz odpowie na wszystkie pytania, wyjaśni, jak dokładnie będzie przebiegał zabieg, jakie skutki uboczne mogą się pojawić. Powie także, jak postępować w czasie rekonwalescencji, aby jak najdłużej cieszyć się uzyskanymi efektami.
Często pacjenci czerpią informacje z niesprawdzonych źródeł. Mogą więc stworzyć sobie obraz zabiegu, który niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Ostateczne efekty czasami bywają zbyt mocno podkreślane, a przeciwwskazania i zagrożenia mogą zostać sprytnie pominięte. Konsultacja w gabinecie medycyny estetycznej jest okazją, aby lekarz poznał wiedzę zgłaszającej się do niego osoby na temat zabiegu modelowania ust.
Na tym etapie ocenia on stan faktyczny i pyta o indywidualne potrzeby oraz oczekiwania względem terapii. To pozwala uniknąć późniejszych rozczarowań i nieporozumień wynikających z niedostatecznej wiedzy lub kierowania się niesprawdzonymi informacjami.
Modelowanie ust jest zabiegiem o minimalnej ingerencji w ciało. Jednak nadal pozostaje to procedura medyczna, która wymaga dokładnej analizy stanu zdrowia pacjenta i historii jego leczenia. Predyspozycje genetyczne, przebyte w przeszłości choroby oraz schorzenia przewlekłe i przyjmowane leki mogą być przeciwwskazaniem do stosowania pewnych substancji, oraz wybierania konkretnych metod leczenia. Podczas konsultacji lekarz zdobędzie wiedzę, która pozwoli mu ocenić, czy terapia będzie dla danej osoby bezpieczna i nie doprowadzi do groźnych powikłań.
Do modelowania ust najczęściej wykorzystuje się kwas hialuronowy. Z wiekiem spada naturalna produkcja tej substancji w naszym organizmie, dlatego objętość warg się zmniejsza, stają się lekko spierzchnięte i gorzej się prezentują. Zabieg pozwala intensywnie nawilżyć ten obszar, podkreślić łuk kupidyna i zwiększyć objętość ust.
Jednak w medycynie estetycznej i chirurgii stosuje się także inne metody (m.in. lip-lift, implanty silikonowe czy tłuszcz pobrany od pacjenta). Podczas konsultacji lekarz pomaga wybrać najlepszą technikę. Warto ją uzależnić od stanu wyjściowego, proporcji twarzy danej osoby oraz ostatecznego efektu, który pacjent chce uzyskać.
W czasie spotkania specjalista wspólnie z pacjentem zaplanuje cały zabieg. Wyjaśni on m.in.:
Konsultacja z ekspertem przed modelowaniem ust to ważny etap terapii, który pozwala specjaliście i pacjentowi poznać wzajemne oczekiwania oraz zaplanować maksymalnie bezpieczną, skuteczną terapię.