05 sierpnia 2024
Skóra wraz z wiekiem traci jędrność, staje się wiotka, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Zjawisko to ma ścisły związek z utratą kwasu hialuronowego, którego ilość zaczyna się stopniowo zmniejszać po trzydziestym roku życia. Współczesna medycyna estetyczna oferuje różne zabiegi skoncentrowane na wyglądzie twarzy, szyi i dekoltu. Jedną z tych metod jest kuracja z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Tego typu terapia jest przeznaczona dla osób, które zmagają się z drobnymi zmarszczkami, oznakami starzenia i zmęczenia czy niejednolitym kolorytem naskórka. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jej przebiegu, zachęcamy do przeczytania tekstu. Przybliżamy w nim najważniejsze kwestie związane z zabiegiem określanym mianem wampirzego liftingu.
Spis treści
Osocze bogatopłytkowe uzyskuje się z krwi poprzez odwirowanie elementów morfotycznych, czyli leukocytów i erytrocytów od osocza z płytkami krwi. W ten sposób powstaje preparat, który jest bogaty w komórki oraz naturalne czynniki wzrostu potrzebne do odnowy biologicznej tkanek skóry.
Krew i jej składniki od lat znajdują zastosowanie w medycynie estetycznej. Substancje czynne zawarte w osoczu bogatopłytkowym nie tylko stymulują fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych, ale także wpływają na jakość połączeń międzykomórkowych i mikrokrążenia w tkankach oraz przyspieszają procesy regeneracyjne. Dodatkowo usprawniają pracę komórek macierzystych, które odżywiają i dotleniają tkanki skóry, dzięki czemu przeciwdziałają powstawaniu oznak starzenia. W tym miejscu warto podkreślić, że preparat krwiopochodny wykorzystywany podczas zabiegu to coś znacznie więcej niż tylko koncentrat osocza i płytek krwi. Znajdują się w nim również białka wartościowe z punktu widzenia regeneracji tkanek takie jak fibryna oraz fibronektyna.
Preparat powstający z wyniku obróbki krwi pobranej od pacjenta jest materiałem w pełni biokompatybilnym z ludzkim ciałem. Zabieg wykorzystujący osocze bogatopłytkowe może być zastosowany, kiedy skóra wymaga intensywnej rewitalizacji i regeneracji lub może stanowić element profilaktyki przeciwstarzeniowej. By preparat krwiopochodny zawierał jak największą ilość białek i związków biologicznie czynnych, na dwa-trzy dni przed zabiegiem warto pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Na dwie doby przed planowaną kuracją należy zrezygnować z tłustych i smażonych potraw, alkoholu oraz innych substancji odwadniających.
Zabieg składa się z kilku etapów. Pierwszym krokiem jest pobranie krwi od pacjenta, najczęściej z żyły kończyny górnej – ilość krwi uzależniona jest od ilości osocza koniecznego do przeprowadzenia zabiegu. Następnie poddaje się ją odwirowaniu w specjalnej wirówce. Prawidłowo przygotowane osocze bogatopłytkowe pozostaje sterylne i stabilne przez osiem godzin, jednak najczęściej wykorzystywane jest od razu. W trakcie kuracji lekarz podaje preparat za pomocą metody stosowanej w mezoterapii lub liniowo wzdłuż zmarszczek. Najczęściej jest wstrzykiwany w obrębie twarzy, szyi oraz dekoltu. Zabieg może trwać nawet do godziny. Powstałe w jego wyniku ewentualne siniaki czy zaczerwienienia znikają po pewnym czasie. Po zabiegu nie jest wymagana rekonwalescencja.
Oferta zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest obecnie bardzo szeroka. Osocze bogatopłytkowe cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które poszukują różnych sposobów na odmłodzenie skóry i odzyskanie młodzieńczego wyglądu. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jej wykonania takie jak ostre zakażenia wirusowe, schorzenia krwi, choroby nowotworowe, choroby związane z wątrobą, choroby autoimmunologiczne, alergie czy ciąża i karmienie piersią. Przeciwwskazaniem może być także długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, np. aspiryny czy leków przeciwzakrzepowych. By zminimalizować ryzyko powikłań, przed poddaniem się kuracji skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej.