Aktualności

powieka

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na wygląd skóry, szczególnie dbając o jej jędrność i elastyczność. Jednym z problemów, z którymi borykają się osoby poszukujące rozwiązań w walce z oznakami starzenia się skóry, są opadające brwi i powieki, które nadają twarzy zmęczony i smutny wygląd, a także negatywnie wpływają na komfort. W artykule postaramy się przybliżyć zabieg stosowany w medycynie estetycznej – nici PDO. Omówimy, na czym polega ta procedura, jakie są jej etapy oraz jakich efektów można się spodziewać. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Problem opadających brwi i powiek

Opadające brwi i powieki to problem, który dotyka wiele osób. Zjawisko to może wpływać na komfort życia, wygląd oraz samoocenę. Wśród przyczyn tego stanu można wyróżnić starzenie się skóry, która wraz z wiekiem traci jędrność i elastyczność, co może prowadzić do opadania brwi i powiek. Należy uwzględnić też dziedziczność – skłonność do opadających brwi i powiek może być dziedziczona w rodzinie – a także choroby nerwowe, takie jak miastenia, które mogą powodować osłabienie mięśni, w tym mięśni powiek. Również przebyte urazy twarzy lub operacje mogą prowadzić do uszkodzenia nerwów, lub mięśni odpowiedzialnych za uniesienie brwi i powiek.

Wśród objawów można wymienić zmniejszoną widoczność, gdyż opadające powieki mogą ograniczać pole widzenia, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Problem może też stanowić zmęczony wygląd, a także ból głowy, ponieważ osoby zmagające się z tym problemem często marszczą czoło, aby podnieść brwi, co może prowadzić do napięcia mięśni i bólu głowy.

Zabieg nićmi PDO: jak wygląda?

Procedura ta zainteresuje osoby szukające alternatyw dla inwazyjnych metod chirurgicznych. Nici PDO, czyli polidioksanonowe, są cienkie i rozpuszczalne. Wprowadza się je pod skórę w celu stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny. Celem tego procesu jest lifting opadających brwi i powiek, a także zwiększenie jędrności skóry w okolicy oczu.

Zabieg rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej, który ocenia stan skóry pacjenta oraz zidentyfikuje potrzebę zastosowania tej metody. W kolejnym etapie nić PDO jest wprowadzana za pomocą cienkiej igły lub kaniuli w odpowiednie miejsca pod skórą. W trakcie tego procesu nici są zakotwiczane w tkance podskórnej, co pozwala na uniesienie opadających brwi i powiek.

Po zabiegu pacjent może odczuwać obrzęk lub siniaki, może też pojawić się lekkie zaczerwienienie, jednak objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Efekt utrzymuje się średnio od roku do 18 miesięcy w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Decydując się na zabieg nićmi PDO, należy mieć na uwadze przeciwwskazania do jego wykonania i pamiętać, że każdy przypadek jest inny, dlatego przed wyborem procedury trzeba zgłosić się na konsultację.

Sprawdź przeciwwskazania do zabiegu

Opadające brwi i powieki mogą stanowić problem zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny dla wielu osób. Warto jednak przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do zabiegu nićmi PDO sprawdzić przeciwwskazania:

  1. Aktywne infekcje skórne lub zapalenia w obszarze planowanego zabiegu.
  2. Skłonność do bliznowców lub nadmiernego bliznowacenia.
  3. Choroby autoimmunologiczne lub osłabienie układu odpornościowego.
  4. Stosowanie leków przeciwzakrzepowych lub antykoagulantów.
  5. Ciąża i karmienie piersią.
  6. Zaburzenia krzepnięcia krwi oraz choroby układu krążenia.
  7. Przebyta procedura chirurgiczna w obszarze planowanego zabiegu nićmi PDO w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Przed podjęciem decyzji dotyczącej zabiegu nićmi PDO warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w gabinecie medycyny estetycznej w celu omówienia swojej sytuacji zdrowotnej oraz ewentualnych przeciwwskazań.

Skonsultuj się przed zabiegiem nićmi PDO

Przed zabiegiem liftingu twarzy za pomocą nici PDO należy przeprowadzić szczegółową konsultację w gabinecie medycyny estetycznej. Będzie to okazja do omówienia oczekiwań oraz ewentualnych obaw lub wątpliwości dotyczących procedury. Podczas konsultacji specjalista oceni stan skóry oraz jej elastyczność, co ma duże znaczenie dla efektywności zabiegu.