05 czerwca 2024
W medycynie estetycznej coraz częściej wykorzystuje się nici PDO. Jest to jedna z nieinwazyjnych metod liftingu twarzy (będąca alternatywą m.in. toksyny botulinowej). Na jakie obszary można ją stosować? Przeczytaj artykuł, dowiedz się, czym dokładnie są nici PDO oraz poznaj najczęstsze zastosowania takiej terapii.
Spis treści
Liftingujące nici PDO wytwarzane są z polidoksanonu. Wykorzystuje się je do zagęszczenia skóry, wygładzenia zmarszczek i korekty owalu twarzy, który traci swoje kontury w wyniku naturalnych procesów starzenia się organizmu. Do zabiegu wykorzystywane jest specjalne włókno, które rozpuszcza się w tkankach miękkich i przyspiesza wytwarzanie przez nie kolagenu.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Do wybranych obszarów zabiegowych, za pomocą sterylnej cienkiej igły, wprowadza się rozpuszczalne nici PDO. Posiadają one specjalne nacięcia, które stanowią swego rodzaju mikrohaczyki zakotwiczające się w tkankach. W ten sposób dochodzi do równomiernego uniesienia skóry.
Wraz z wiekiem dochodzi do starzenia się skóry. Włókna kolagenowe rozluźniają się, zmienia się także zawartość tkanki tłuszczowej, a skóra twarzy zaczyna tracić gęstość. Efektem tego procesu są widoczne zmiany w konturze – zwłaszcza w okolicach żuchwy (tworzą się tzw. chomiki), policzków i oczu. To powoduje, że nabieramy smutnego i zmęczonego wyglądu. Policzki wyraźnie opadają, rysy stają się mniej wyraziste, a kontur zaczyna przypominać literę W, a nie V (jak u młodszych osób).
Zabieg nićmi PDO wykorzystuje się do liftingu i modelowania owalu. Pomaga on korygować rysy i przywracać dawny kształt.
Jedną z widocznych oznak starzenia się jest opadanie policzków. Pod wpływem zmian w gęstości skóry i utraty jej jędrności, grawitacji oraz procesów hormonalnych zachodzących w organizmie, tkanki zaczynają opadać. Powstają nieestetyczne “chomiki”, które dodają lat i zmieniają kontury całej twarzy.
Nici PDO stosuje się do rewitalizacji skóry i pobudzenia tkanek do produkcji kolagenu. Celem jest wypełnienie i wymodelowanie opadniętej skóry oraz uwydatnienie kości policzkowych. W ten sposób ubytki na twarzy zostają wyrównane. Zabieg jest przeznaczony dla osób, którym zależy na zniwelowaniu oznak starzenia, przywróceniu twarzy objętości i poprawieniu jej konturów.
Dolny obszar twarzy, czyli podbródek i linia żuchwy, to obszary, na których w pierwszej kolejności widoczne są efekty starzenia się skóry. Z wiekiem tkanka tłuszczowa w naszym organizmie zanika i dochodzi do utraty objętości w wyższych partiach twarzy. Niewystarczająco jędrna skóra poddaje się działaniu grawitacji, wyraźnie wiotczeje i zaczyna nieestetycznie zwisać pod brodą. W ten sposób zmieniają się harmonijne proporcje i rysy ulegają rozmyciu. Na linii żuchwy widoczne są chomiki, a tuż pod brodą ostre wcięcie zaczyna przeradzać się w drugi podbródek.
Medycyna estetyczna znalazła rozwiązania, które pozwalają opóźniać te naturalne procesy. Jednym z nich są nici PDO pozwalające na lifting bez konieczności użycia chirurgicznego skalpela. Syntetyczny surowiec tworzy mikrohaczyki, które unoszą tkanki miękkie, likwidując niepożądane zmiany.
Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i niemal całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych. To właśnie tutaj niekorzystne efekty spadku produkcji kwasu hialuronowego i kolagenu oraz związanej z tym utraty jędrności twarzy są bardzo szybko widoczne. W ciągu dnia bezwiednie mrugamy i mrużymy oczy, co daje nawet 20 tysięcy niewielkich ruchów mięśnia okrężnego oka. Wraz z upływem lat, pojawiają się tutaj tzw. kurze łapki (pierwsze zaczynają być widoczne już po ukończeniu około 25. roku życia). Są to drobniutkie zmarszczki mimiczne, które układają się promieniście. Z czasem się pogłębiają i utrwalają, co dodaje lat. Stosowane na co dzień podkłady oraz pudry wnikają w nie i dodatkowo podkreślają.
Zabieg nićmi PDO pomaga wypełnić kurze łapki i nadać partiom wokół oczu młodszy wygląd. Stosuje się je także, aby wypełnić zwiotczałą w tym obszarze skórę oraz poprawić kontur brwi. Te ostatnie stanowią oprawę oczu, ale z wiekiem się obniżają i nadają całej twarzy zmęczonego wyglądu.