19 sierpnia 2024
Nadczynność gruczołów potowych to dolegliwość, która negatywnie wpływa na jakość życia pacjenta. Stale lub okresowo wilgotne pachy czy dłonie mogą powodować utratę pewności siebie, niską samoocenę, a nawet strach przed kontaktami z innymi ludźmi. W ograniczeniu nadmiernego pocenia pomocna może okazać się toksyna botulinowa. Na czym dokładnie polega mechanizm jej działania i czy każdy może zdecydować się na zabieg z jej wykorzystaniem? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w tekście. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Zanim przejdziemy do omówienia mechanizmu działania substancji wytwarzanej przez bakterię Clostridium botulinum, zatrzymajmy się na chwilę przy zjawisku nadpotliwości. Z tym poważnym problemem estetycznym zmaga się bardzo duża grupa osób w różnym wieku. Najczęściej dotyczy on dołów pachowych, dłoni i stóp, ale nierzadko także twarzy, pleców, okolicy odbytu. Przyczyny stanu, w którym gruczoły potowe wydzielają nadmierne ilości potu, mogą być bardzo różne. Zalicza się do nich między innymi:
Istnieje wiele różnych sposobów radzenia sobie z nadmierną potliwością. W przypadku nadczynności gruczołów potowych wiele osób regularnie stosuje dezodoranty, blokery potu, a także kąpiele ziołowe (w rumianku, szałwii, korze dębu). Jeśli domowe metody nie przynoszą widocznych rezultatów, można skorzystać z możliwości, jakie oferuje współczesna medycyna estetyczna. Jedną z nich jest zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej.
Pocenie się jest zupełnie normalnym, fizjologicznym zjawiskiem i naturalnym sposobem chłodzenia ciała. Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe, które znajdują się na powierzchni skóry całego ciała, w tym na twarzy, dłoniach, stopach, pachach. W jaki sposób działa toksyna botulinowa stosowana w kontekście nadpotliwości? Jej zadaniem jest blokowanie sygnałów nerwowych docierających do gruczołów zaopatrujących poszczególne miejsca w pot. Dzięki tej procedurze dochodzi do ograniczenia ich aktywności i zahamowania nadmiernego pocenia.
Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej trwa kilkanaście minut, a efekty w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu mogą utrzymać się od pięciu do ośmiu miesięcy. Sam zabieg polega na wprowadzeniu substancji naturalnego pochodzenia wytwarzanej przez bakterię Clostridium botulinum pod skórę. Toksyna botulinowa jest podawana w miejscach, w których pot jest najintensywniej wydzielany przez gruczoły potowe. W celu zapewnienia pacjentowi bezbolesnego przebiegu całego zabiegu lekarz może zaproponować zastosowanie kremu do znieczulenia miejscowego lub specjalnej blokady regionalnej.
Po wykonaniu zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności bez konieczności poddawania się długotrwałej rekonwalescencji. Rezultaty terapii z użyciem toksyny botulinowej zwykle są widoczne po kilku dniach od zakończenia kuracji – wówczas dochodzi do ograniczenia lub całkowitego zahamowania nadmiernej potliwości. Po zabiegu pacjentom zaleca się unikanie korzystania z sauny i solarium przez kilka tygodni. Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na codzienną dietę. Z jadłospisu warto wyeliminować potrawy i napoje wzmagające pocenie się, czyli ostre przyprawy (pieprz, paprykę chilli, imbir), kawę oraz alkohol.
Nadmierne pocenie może znacząco wpływać na jakość życia pacjenta. Zastosowanie toksyny botulinowej to obecnie jedna z możliwości walki z nadpotliwością. Ta dobrze znana w medycynie estetycznej substancja naturalnego pochodzenia blokuje sygnały nerwowe docierające do gruczołów potowych i w ten sposób zmniejsza wydzielanie potu. By zaplanować terapię, przed zabiegiem wymagana jest konsultacja lekarska. Podczas wstępnej rozmowy ze specjalistą można też wykluczyć ewentualne przeciwwskazania uniemożliwiające poddanie się kuracji.