Aktualności

leczenie-nadpotliwosci

Nadmierne pocenie się to problem dotyczący zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powoduje on duży dyskomfort z powodów estetycznych, ale może także negatywnie wpływać na samopoczucie, ponieważ po fali zalewających potów występują często objawy osłabienia organizmu. Dzięki medycynie estetycznej możliwe jest leczenie nadpotliwości. Dowiedz się, na czym ono polega i jak odbywa się w naszej klinice w Rzeszowie. 

Spis treści

Nadpotliwość – problem wpływający na codzienność

Wydzielanie potu jest naturalnym procesem fizjologicznym i służy ono głównie do regulowania temperatury naszego ciała. Pocimy się zatem najczęściej podczas upałów lub wysiłku fizycznego, które powodują nadmierne rozgrzanie organizmu. 

Niektóre osoby jednak cierpią na wyraźną nadpotliwość. Objawia się ona nadmiernym poceniem i to nawet w sytuacjach, w których zwykle pot nie jest wydzielany. Wywołuje to duży dyskomfort i często jest powodem poważnych kompleksów. Osoby cierpiące na wzmożoną potliwość zwyczajnie wstydzą się, gdy np. bez powodu pojawiają się na ich ubraniu duże plamy wilgoci lub mają wiecznie mokre dłonie. Po fali zalewających potów często także czują się osłabione i przez to rezygnują z wielu aktywności. 

Przyczyny nadpotliwości

Przyczyny nadpotliwości mogą być różne. Niektóre osoby mają do tego po prostu predyspozycje genetyczne lub skłonności osobnicze związane np. ze zbyt silną reakcją organizmu na stresujące sytuacje. Za wydzielanie potu odpowiada bowiem współczulny układ nerwowy. Powodami nadmiernego pocenia dość często są także zmiany hormonalne, dlatego problem dotyczy wielu kobiet w okresie menopauzy. 

Wzmożone wydzielanie potu może być jednak także skutkiem innych chorób np.:

  • cukrzycy,
  • nadczynności tarczycy,
  • infekcji bakteryjnej (potliwość wywołuje gorączka),
  • niektórych nowotworów.

Za nadmierną potliwość może odpowiadać również dieta obfitująca w ostre przyprawy lub zażywanie niektórych leków np. antydepresantów.

Medycyna estetyczna w walce z nadpotliwością

Dla osób cierpiących na nadpotliwość problem ten jest na tyle poważny, że wiele z nich szuka profesjonalnej pomocy. Niestety w jego rozwiązaniu nie pomaga bowiem stosowanie antyperspirantów i to nawet tych aptecznych. W pierwszej kolejności najlepiej więc udać się do lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednie badania diagnostyczne w celu ustalenia przyczyny dolegliwości. Być może pomoże je złagodzić terapia innego schorzenia np. wyregulowanie cukrzycy lub przyjmowanie hormonów. 

leczenie-nadpotliwosci-medycyna-estetyczna

Leczenie nadpotliwości oferuje także medycyna estetyczna. Najczęściej stosowanym zabiegiem na taki problem jest wstrzyknięcie w odpowiednie miejsca toksyny botulinowej. Najpierw specjalista lokalizuje obszary na ciele, w których dochodzi do nadmiernego wydzielenia potu poprzez przeprowadzenie próby jodowo-skrobiowej. Następnie wyznaczone strefy są oczyszczane i smarowane kremem znieczulającym. W tak przygotowane miejsce specjalista wstrzykuje cieniutką igłą toksynę botulinową. Wskutek jej działania dochodzi do blokowania pracy gruczołów potowych i znacznego ograniczaniu uwalniania acetylocholiny stymulującej wytwarzanie potu.

Efekt zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej

Nasza klinika medycyny estetycznej w Rzeszowie wykorzystuje od lat toksynę botulinową do miejscowego leczenia nadpotliwości. Dzięki niemu możemy pomóc pacjentom w rozwiązaniu tego problemu występującego na dłoniach, stopach, czy pachach. 

Zabiegi wykonują lekarze, którzy wcześniej przeprowadzają dokładny wywiad z pacjentem, aby wykluczyć ewentualne ryzyko pojawienia się powikłań związanych np. z jego stanem zdrowia. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania do wykonania tej procedury medycznej np. ciąża oraz niektóre schorzenia. 

Samo wstrzyknięcie preparatu jest bezbolesne z uwagi na znieczulenie i mało inwazyjne, a przynosi zwykle zadowalające efekty. Utrzymują się one nawet przez 6 miesięcy, a więc przez taki okres pacjent może odczuwać wyraźne zmniejszenie potliwości. 

Klinika medycyny estetycznej w Rzeszowie

Nadmierne pocenie można dzisiaj skutecznie ograniczyć i umożliwia to także medycyna estetyczna w Rzeszowie – dokładny cennik leczenia nadpotliwości oferowany przez nas w tym mieście z wykorzystaniem toksyny botulinowej znajdziesz na naszej stronie. Skontaktuj się z nami i umów z naszym specjalistą, który po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego doradzi najlepsze rozwiązanie problemu.