Aktualności

skora-menopauza

Menopauza to czas zmian hormonalnych, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Gwałtowny spadek estrogenów odbija się negatywnie także na wyglądzie skóry. Co można na to poradzić? Dowiedz się, jak zadbać o cerę w tym wyjątkowym czasie i kiedy może pomóc lekarz medycyny estetycznej w Rzeszowie.

Spis treści

Etapy menopauzy a stan skóry

Menopauza to kolejny etap w życiu kobiety, podczas którego stopniowo wygasza się funkcja hormonalna jajników i w wyniku tego ustaje miesiączkowanie. Trwa to kilka lat i zazwyczaj występuje między 45 a 55 rokiem życia. Pierwsze objawy przekwitania mogą pojawić się kilka lat wcześniej. Czas i sposób jej przejścia są silnie związane z dziedziczeniem genetycznym. 

Specjaliści dzielą menopauzę na dwa etapy:

 • perimenopauzę (od pierwszych objawów do momentu ustania miesiączki),
 • postmenopauzę (rozpoczyna się po całkowitym wygaśnięciu czynności jajników).

W zależności od etapu, procesy zachodzące w skórze będą wyglądać nieco inaczej. W okresie menopauzalnym nie występuje już owulacja, a estrogen i progesteron przestają być produkowane. Jaki ma to związek ze skórą? Estrogen odpowiada m.in. za syntezę kolagenu (decyduje o jędrności skóry) oraz glikozaminoglikanów (długie łańcuchy cukrów, które przyciągają wodę i wspierają nawilżenie skóry). Im bardziej zaawansowane przekwitanie, tym niższy poziom estrogenów, a co za tym idzie, gorsza kondycja skóry.

Skóra podczas perimenopauzy

Zmiany w wyglądzie skóry pojawiają się na początku menopauzy, a wraz z jej rozwojem przybierają na sile. Będą już widoczne zatem w okresie perimenopauzy, kiedy organizm zaczyna odczuwać obniżony poziom estrogenów. Skóra staje się wtedy mniej elastyczna i sucha oraz wolniej się regeneruje. Objawy, które są związane z permienopauzą to przede wszystkim:

 • zwiększona wrażliwość i podatność na podrażnienia skóry (osłabiona bariera ochronna);
 • opadanie owalu twarzy (m.in. chomiki);
 • szorstka, sucha i matowa cera;
 • coraz cieńsza skóra;
 • rosnąca ilość przebarwień;
 • utrata blasku, poszarzały koloryt.

Nasilenie procesu starzenia się skóry może odbić się na samopoczuciu i pewności siebie. Dlatego jest to moment, w którym wiele pań zastanawia się, czy poszukać pomocy u specjalisty: lekarza medycyny estetycznej w Rzeszowie.

cera-w-okresie-menopauzy

Jak dbać o skórę w tym czasie?

Skóra w czasie perimenopauzy wymaga specjalnej troski. Jej pielęgnacja powinna koncentrować się na nawilżeniu i ujędrnieniu skóry, a także przywróceniu gęstości oraz podniesienie owalu twarzy. Na co dzień warto więc stosować kosmetyki zawierające składniki takie jak:

 • kwas hialuronowy,
 • proksylan,
 • kwasy omega 3-6-9.

Ich działanie to ograniczanie wiotczenia skóry, poprawa jędrności, spłycanie zmarszczek oraz uelastycznienie cery. Kwas hialuronowy dodatkowo nawilża oraz wiążę wodę w naskórku, zapobiegając jej odwodnieniu. Istotnym elementem pielęgnacji jest też oczyszczenie cery: należy do tego używać delikatnych produktów (np. wody micelarnej).

Pielęgnacja cery dojrzałej

Widoczne objawy starzenia się skóry to typowe objawy cery dojrzałej, która najczęściej dotyczy kobiet po menopauzie. Oznaki upływającego czasu pojawiają się coraz szybciej, zmarszczki są głębsze, a skóra wiotka i sucha. Jest to skutek degradacji włókien kolagenowych i elastynowych oraz zaburzeń mikrokrążenia. Jak pielęgnować cerę po menopauzie? Należy skupić się na jej nawilżaniu, regeneracji, rozjaśnianiu przebarwień oraz korygowaniu zmarszczek.

Do swojej codziennej pielęgnacji twarzy warto włączyć bogate, odżywcze kremy z naturalnymi olejami i witaminami (np. redukujący przebarwienia niacyniamid). Jest to też dobry moment na to, żeby poszukać profesjonalnej pomocy: lekarz medycyny estetycznej w Rzeszowie dobierze zabiegi, które zregenerują cerę. Nici liftingujące, wampirzy lifting i wolumetria twarzy to tylko kilka ze znanych na to sposobów na to.

Skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej

Menopauza to czas poważnych zmian. Niestety nie dla każdej kobiety są to przyjemne zmiany. Zmarszczki, suchość i utrata owalu dodają lat, dlatego warto z nimi walczyć. Jak? Klinika Medycyny Estetycznej Sowińska-Podlasek to miejsce, w którym spotkasz się z indywidualnym podejściem oraz fachowym wsparciem. Umów się na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej i zadbaj o swoją skórę.