Aktualności

cera mieszana

Cera mieszana to statystycznie najczęściej występujący rodzaj skóry. Jednocześnie jest ona bardzo problematyczna pod względem pielęgnacji, dlatego wymaga szczególnej troski. Jak więc zadbać o cerę mieszaną? Sprawdź, które sposoby rekomenduje lekarz medycyny estetycznej z Rzeszowa.

Spis treści

Cera mieszana, czyli jaka?

Jak wskazuje już sama nazwa, cera mieszana łączy w sobie cechy dwóch typów skóry: tłustej i suchej. Każdy z nich występuje w innych miejscach. A dokładniej:

  • cera tłusta obejmuje zazwyczaj strefę T, czyli czoło, nos i brodę;
  • sucha skóra najczęściej jest zlokalizowana na policzkach i skroniach.

Każdy z wymienionych typów cery wiąże się ze specyficznymi problemami. W przypadku tłustych obszarów jest to produkcja nadmiernej ilości sebum, co powoduje nieestetyczne błyszczenie się skóry oraz bywa przyczyną zaskórników i wyprysków. Pozostałe, suche partie twarzy mają z kolei skłonność do podrażnień, przesuszania, łuszczenia się, a nawet pękania.

Co może być powodem rozwoju cery mieszanej? Odpowiada za nią m.in. brak równowagi hydrolipidowej. Problem ten często dotyczy dorosłych kobiet, które zmagały się w wieku dojrzewania z cerą trądzikową lub tłustą.

Postaw na nawilżanie

Skóra tłusta i sucha mają inne potrzeby, co znacznie utrudnia właściwą pielęgnację cery mieszanej. Wspólnym mianownikiem jest jednak konieczność ich efektywnego nawilżania. Dlaczego jest to tak ważne? Suche rejony wymagają silnego związania wody w naskórku, z kolei tłuste, jeśli będą odwodnione, mogą produkować jeszcze większe ilości łoju.

Wybierając krem nawilżający do skóry mieszanej, warto zwrócić uwagę na preparaty dedykowane właśnie do tego rodzaju cery. Ich skład powinien uwzględniać zarówno potrzeby skóry suchej (odżywienie, złagodzenie podrażnień), jak i tłustej (lekka, niezapychająca porów konsystencja). Co ważne, dobry kosmetyk do cery mieszanej będzie ją nie tylko nawilżać, ale też zmatowi błyszczące się partie twarzy. Należy za to wystrzegać się kremów wyłącznie matujących: jak wskazuje lekarz medycyny estetycznej, mogą one pogorszyć stan skóry, jeszcze bardziej ją przesuszając.

cera mieszana

Nie zapomnij o dwuetapowym oczyszczeniu

Podstawą pielęgnacji skóry mieszanej jest jej oczyszczanie. Najlepiej sprawdzą się tu łagodne preparaty, które nie będą podrażniać ani wysuszać cery. Żele i pianki nie powinny więc zawierać alkoholu lub mydła, które będą powodować ściąganie skóry oraz tylko wzmogą jej przetłuszczanie. Dobrym rozwiązaniem będzie zaś oczyszczanie dwuetapowe, które wygląda następująco:

  • pierwszy krok to oliwka hydrofilna, która wiąże tłuszcz oraz pozwala na dokładne usunięcie makijażu (powinna zawierać w składzie naturalne olejki);
  • drugi etap to oczyszczanie przy pomocy żelu lub pianki, co umożliwia zmycie zanieczyszczeń z porów skóry.

Po umyciu twarzy należy zastosować tonik lub hydrolat, które przywrócą cerze odpowiednie pH. W przypadku skóry mieszanej dobrze sprawdzają się takie składniki jak rumianek, zielona herbata, aloes i gorzka pomarańcza.

Wprowadź do pielęgnacji złuszczanie

Posiadając cerę mieszaną, warto wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyki złuszczające. Ich celem jest usunięcie martwego naskórka, odblokowanie porów oraz wsparcie procesów regeneracyjnych. Można tu zastosować dwa rodzaje preparatów:

  • peelingi mechaniczne (drobno lub gruboziarniste) – polecane do cery mieszanej z tendencją do przetłuszczania;
  • peelingi enzymatyczne – sprawdzą się przy skórze mieszanej ze skłonnością do przesuszenia.

Peeling należy wykonywać raz w tygodniu. Jeśli zależy Ci na wyraźnej poprawie kondycji skóry, możesz też zdecydować się na peeling medyczny: zabieg, który przeprowadzi lekarz medycyny estetycznej w Rzeszowie. Polega on na aplikacji, dobranych do rodzaju cery kwasów (AHA, BHA lub PHA), które intensywnie złuszczają skórę oraz wywołują kontrolowane uszkodzenia, zmuszając ją do regeneracji.

Więcej o pielęgnacji skóry dowiesz się z naszego bloga

Kluczem do polepszenia stanu cery mieszanej jest zapewnienie jej równowagi. Właściwa pielęgnacja jest ważna także przy innych rodzajach skóry oraz problemach dermatologicznych. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Skorzystaj z wiedzy profesjonalistów: na blogu kliniki medycyny estetycznej Sowińska-Podlasek znajdziesz wiele porad i wskazówek, które wykorzystasz w codziennej pielęgnacji.