Aktualności

bruksizm botoks

Jeśli botoks kojarzy Ci się wyłącznie z tytułem filmu i poprawianiem urody, to musisz wiedzieć, że stosuje się go także w celach leczniczych. Najczęściej z jego użyciem leczy się bruksizm, gdyż toksyna botulinowa okazuje się bardzo skutecznym sposobem na pokonanie problemu mimowolnego zaciskania zębów. Sprawdź, w jaki sposób botoks pomaga leczyć bruksizm i kiedy warto zgłosić się na taki zabieg do lekarza medycyny estetycznej.

Spis treści

Kilka słów o bruksizmie

Bruksizm to dość powszechne schorzenie, na które cierpi nawet 10% osób dorosłych. Polega ono na nieświadomym i bardzo silnym zaciskaniu lub zgrzytaniu zębów, szczególnie w trakcie snu. Problem najczęściej dotyka ludzi w wieku 25-45 lat i zwykle wynika z długotrwałego napięcia i stresu. Jego skutki są dość poważne, ponieważ nieleczony bruksizm powoduje m.in.:

  • nadwrażliwość i niszczenie zębów (wskutek ścierania ich powierzchni i pękania szkliwa);
  • stany zapalne w stawach skroniowo-żuchwowych;
  • deformację zgryzu;
  • zmiany w wyglądzie szczęki (staje się kwadratowa);
  • częste bóle i zawroty głowy;
  • szumy uszne.

Do walki z tym schorzeniem stosuje się m.in. psychoterapię, czy też specjalne szyny relaksacyjne, które zakłada się na zęby, aby zablokować możliwość zgrzytania nimi. Metody te jednak są dość uciążliwe i nie zawsze skuteczne, dlatego coraz częściej poleca się pacjentom nowoczesne leczenie bruksizmu toksyną botulinową.

Powyższa substancja to nic innego jak jad kiełbasiany, który produkowany jest przez bakterie Clostridium botullinum. Jej wstrzyknięcie w określoną partię mięśni skutkuje ich mniejszym napięciem, co okazuje się dobrym sposobem na likwidację niektórych zmarszczek mimicznych oraz właśnie złagodzenie mimowolnego odruchu zaciskania żuchwy.

Czy są przeciwwskazania do zabiegu z toksyną botulinową?

Jeśli zdecydujesz się na zabieg w naszej klinice, najpierw zostanie z Tobą przeprowadzony wywiad przez specjalistę, który musi wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania. Należą do nich przede wszystkim:

  • ciąża lub karmienie piersią;
  • ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej;
  • zdiagnozowane nieprawidłowe przewodnictwo nerwowo- mięśniowe;
  • przewlekłe zaburzenia krzepliwości krwi;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • stosowanie niektórych leków np. antybiotyków aminoglikozydowych.

Gdzie wstrzykuje się botoks na bruksizm?

W naszym gabinecie w Rzeszowie toksyna botulinowa stosowana jest do leczenia bruksizmu od wielu lat. Zabieg z jej wykorzystaniem wykonuje lekarz medycyny estetycznej, który wstrzykuje tę substancję w mięśnie żwaczy. Znajdują się one po obu stronach żuchwy w pobliżu uszu. To właśnie skurcze tych mięśni powodują, że możemy otwierać i zamykać szczękę, a tym samym gryźć i przeżuwać pokarm.

botoks-bruksizm-sowinska-podlasek

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wstrzyknięcia botoksu na bruksizm trwa dosłownie kilka minut. Najpierw specjalista zdezynfekuje Ci skórę, a następnie cieniutką igłą zaaplikuje domięśniowo toksynę botulinową w okolicy żwaczy. Iniekcja robiona jest zazwyczaj w trzech miejscach po obu stronach głowy i jest bezbolesna.

Co po wstrzyknięciu botoksu?

Po zabiegu możesz od razu iść do domu i wykonywać zwykłe, codzienne czynności. W dniu zabiegu należy powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego, spożywania alkoholu oraz bliskiego fizycznego kontaktu ze zwierzętami. Warto dodatkowo unikać przez około 2 tygodnie solarium, sauny, czy też kąpieli słonecznych.

Iniekcja rzadko także powoduje skutki uboczne. Przez kilka dni może się utrzymywać niewielki obrzęk i zasinienie skóry w okolicach wkłucia igły lub wystąpić przejściowy ból głowy.

Leczniczym rezultatem wstrzyknięcie botoksu jest delikatne osłabienie mięśni żwaczy. Będziesz ich zatem mógł swobodnie używać np. do przeżuwania pokarmu, jednak powinien ustąpić problem z ich nadmiernym zaciskaniem, a także znikną pozostałe dolegliwości jak np. poranne bóle głowy.

Efekty zabiegu

Zaaplikowana substancja działa stopniowo, dlatego na efekty zabiegu trzeba zwykle zaczekać od kilku dni do nawet 2 tygodni. Po około 6 tygodniach od zabiegu ma się do czynienia z oczekiwanym efektem rozluźnienia mięśni, a w ciągu następnych tygodni i miesięcy dochodzi do stopniowej redukcji objętości mięśni żwaczy, co daje wizualny efekt wyszczuplenia dolnej części twarzy.

Efekty te utrzymują się potem przez okres od 3 do 8 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Moment, gdy zaczynasz odczuwać nawrót siły mięśniowej jest odpowiedni, by powtórzyć zabieg i zapobiec nawrotowi problemu zaciskania lub zgrzytania zębami.

Skontaktuj się z profesjonalistami medycyny estetycznej

Masz problem z bruksizmem? Skontaktuj się z naszą kliniką w Rzeszowie, gdzie lekarz medycyny estetycznej najpierw potwierdzi diagnozę, a potem zarekomenduje najlepszy sposób leczenia schorzenia. Jeśli konieczny okaże się zabieg z toksyną botulinową, zostanie on wykonany przez specjalistę w sposób profesjonalny i w pełni bezpieczny. Sprawdź już teraz naszą ofertę i cennik oraz umów się na konsultację!