Aktualności

skora przebarwienia

Przebarwienia skóry to temat, który budzi zainteresowanie zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach powstawania przebarwień i ich rodzajach, przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim odpowiedzi na często zadawane pytania.

Spis treści

Kilka słów o przebarwieniach skóry

Przebarwienia to zmiany skórne przybierające postać plam, które mogą występować w różnych miejscach na ciele. Najczęściej pojawiają się na twarzy i bywają przyczyną kompleksów. W jaki sposób powstają? Mają związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem melanocytów: komórek znajdujących się w skórze i włosach, odpowiadających za produkcję melaniny (pigment, decydujący o barwie skóry, włosów i tęczówek oczu). Dochodzi wtedy do nieprawidłowego gromadzenia melaniny, czego efektem są przebarwienia skóry.

Zjawisko, jakim są plamki na skórze, przybiera różne formy. Najczęściej są to drobne piegi, które mają związek z nierównomiernym rozmieszczenie pigmentu. U niektórych osób pojawia się też ostuda, czyli rozległe zmiany o brązowożółtej barwie. Takie przebarwienia to częsta przypadłość kobiet w ciąży, powodowana przez zwiększenie ilości żeńskich hormonów w organizmie.

Przyczyny powstawania przebarwień

Przebarwienia skóry mogą mieć różne przyczyny. Wiadomo, że nadmierna produkcja melaniny wiąże się z ekspozycją na promieniowanie UV. Dlatego osoby z tendencją do powstawania takich plam powinny ograniczyć ekspozycji skóry na słońce (dotyczy to także opalania w solarium). Znane przyczyny przebarwień to także:

  • zaburzenie związane z zaburzeniami hormonalnymi,
  • przyjmowanie niektórych leków (np. antybiotyków),
  • predyspozycje genetyczne (np. dziedziczenie zmian pigmentacyjnych takich jak piegi),
  • starzenie się skóry,
  • stosowanie produktów zawierających substancje fotouczulające (nie tylko produktów kosmetycznych, ale także pokarmów, napojów, ziół czy leków),
  • stany zapalne skóry (np. trądzik czy atopowe zapalenie skóry).

Co ważne, przebarwienia skóry pojawiające się u osób starszych są wynikiem niedoboru melaniny, której ilość spada wraz z wiekiem. Podobnie jak piegi oraz ostuda są niegroźne. Wszelkie inne zmiany (szczególnie o niesymetrycznym kształcie i zmieniające wielkość) wymagają konsultacji dermatologicznej: mogą być objawem choroby, w tym nowotworu skóry.

przebarwienia-skory

Rodzaje przebarwień skóry

Zmiany pigmentacyjne często pojawiają się w sezonie wiosenno-letnim, kiedy promieniowanie słoneczne jest znacznie intensywniejsze. Warto też wiedzieć, że przebarwienia skóry dzielą się na kilka rodzajów. Podstawowa klasyfikacja obejmuje zmiany uogólnione oraz ograniczone. Pierwsze z nich są objawem zaburzeń hormonalnych (np. nadczynności tarczycy) lub chorób wrodzonych (np. melanoza). Przebarwienia ograniczone to z kolei przede wszystkim:

  • ostuda (melasma),
  • plamy soczewicowate (starcze, wątrobowe),
  • przebarwienia pozapalne,
  • przebarwienia chemiczne (m.in. po kosmetykach),
  • przebarwienia cieplne.

Właściwe rozpoznanie zmian jest ważne dla zapobiegania ich rozwojowi. Np. jeśli piegi pojawiają się po opalaniu, należy unikać słońca oraz stosować krem z wysokim filtrem SPF.

Jak można pozbyć się przebarwień?

W domowym zaciszu warto zaś stosować kosmetyki rozjaśniające z witaminą C. W walce z przebarwieniami mogą pomóc też preparaty na bazie roślin, np. krwawnika, cytryny i zielonej herbaty. Aby nie dopuścić do powstania przebarwień w związku z ekspozycją na słońce – warto zastosować odpowiedni krem z filtrem SPF.

Klinika medycyny estetycznej

klinice medycyny estetycznej w Rzeszowie wykonujemy takie zabiegi jak:

  • mezoterapia igłowa – podczas zabiegu przy pomocy igły wstrzykuje się (na głębokość 2-3 mm) specjalnie dobrane substancje aktywne o działaniu regenerującym i odżywczym,
  • peeling medyczny – odpowiednie mieszaniny kwasów złuszczają naskórek i zmuszają go do regeneracji.

Wśród zabiegów oferowanych przez klinikę medycyny estetycznej w Rzeszowie znajdziesz też takie zabiegi jak: lifting twarzy czy leczenie rozstępów.