Aktualności

cera palacza

Palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych odbija się negatywnie na kondycji całego organizmu. Kampanie antynikotynowe poświęcają sporo miejsca przede wszystkim zwiększonemu ryzyku rozwoju poważnych chorób układu oddechowego oraz nowotworów. Dym papierosowy nie pozostaje jednak obojętny również dla stanu skóry. Cera palacza dotyczy zaś zarówno czynnych, jak i biernych palaczy, a także osób, które porzuciły nałóg. W zwalczeniu jej objawów pomoże profesjonalna medycyna estetyczna. Szczegóły poznasz w dalszej części artykułu.

Spis treści

Cera palacza: czy palenie papierosów faktycznie ma wpływ na cerę?

Wydzielany przez papierosy dym zawiera wiele szkodliwych substancji, które przenikając przez błony komórkowe, docierają do wszystkich narządów. Wnika też w głębokie warstwy skóry, gdzie uszkadza keratynocyty i fibroblasty, upośledzając w ten sposób syntezę kolagenu i elastyny. Co to oznacza dla cery? Osłabienie naturalnych procesów regeneracyjnych, przyspieszenie procesu starzenia, a także zniszczenie całego rusztowania skóry. Objawia się to w następujący sposób:

  • utrata jędrności skóry;
  • poszarzała, matowa i przesuszona cera;
  • charakterystyczne zmarszczki nad górną wargą i wokół ust;
  • twarz sprawia wrażenie zapadniętej, a skóra staje się coraz cieńsza.

Wszystkie wymienione objawy świadczą o cerze palacza. Należy zauważyć, że nie tylko dodają one wizualnie lat, ale też powodują, że twarz wygląda na zmęczoną.

Co może poprawić kondycję zniszczonej przez palenie cery?

Pierwszym krokiem do powstrzymania dalszego pogarszania stanu skóry jest natychmiastowe zaprzestanie palenia. Osoby narażone na bierne wdychanie dymu powinny natomiast unikać miejsc, w których pali się papierosy. Według specjalistów wystarczy miesiąc bez kontaktu z wyrobami nikotynowymi, żeby cera stała się bardziej nawilżona i dotleniona. Po dziewięciu miesiącach może zaś wyglądać nawet 10 lat młodziej!

W codziennej pielęgnacji cery palacza warto zwrócić uwagę na produkty o właściwościach detoksykujących, regenerujących i odżywczych. Dobrym wyborem będą preparaty bogate w Witaminę C, która dodatkowo rozjaśni przebarwienia i doda skórze blasku. Głębokie zmarszczki i zmiany w strukturze nie wchłoną się jednak przy pomocy kremu lub serum. Konieczna będzie profesjonalna medycyna estetyczna. W Rzeszowie możesz skorzystać z wielu skutecznych zabiegów.

mezoterapia

Mezoterapia igłowa na uelastycznienie skóry

W przypadku cery palacza bardzo ważna jest stymulacja naturalnych procesów odbudowy i regeneracji. Znakomicie sprawdzi się tutaj mezoterapia igłowa. Wykorzystuje się do niej indywidualnie dobrane preparaty, a substancje aktywne są wprowadzane bezpośrednio w skórę. Nie należy się jednak tego obawiać – nakłucia są niewielkie, a sam zabieg mało inwazyjny.

W jaki sposób mezoterapia wpłynie na cerę palacza?

  • pobudzi komórki do produkcji kolagenu i elastyny;
  • uelastyczni, wygładzi i rozświetli skórę;
  • usunie drobne zmarszczki;
  • spowolni proces starzenia.

Mezoterapię najlepiej przeprowadzić w serii zabiegów. Jej efekty mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy.

Zabiegi na głębokie zmarszczki

Widoczne zmarszczki, których struktura jest głęboka, wymagają zdecydowanego działania. Wykorzystuje się to tego toksynę botulinową oraz kwas hialuronowy. Zwalcza się w ten sposób zarówno przyczynę zmarszczek, jak i ich skutek. A dokładniej:

  • toksyna botulinowa blokuje włókna nerwowe i rozluźnia mięśnie, przez co nie tylko likwiduje zmarszczki, ale też zapobiega ich pogłębianiu;
  • kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki i pozostawia skórę gładką oraz jednocześnie wspiera procesy autoregeneracji.

Wymienione zabiegi przynoszą szybkie efekty i są niemal bezbolesne. Nie można jednak zapomnieć o środkach ostrożności. Toksyna botulinowa w Rzeszowie jest wykonywana przez lekarza medycyny estetycznej, poprzedza ją też szczegółowy wywiad i konsultacja.

Zadbaj o cerę z pomocą kliniki medycyny estetycznej w Rzeszowie

Nałóg palenia papierosów nie jest jedyną przyczyną cery palacza. Zespół zmian skórnych, charakterystycznych dla palaczy może rozwinąć się także u osób niepalących, które żyją w mocno zanieczyszczonym środowisku. Przyczynia się do tego choćby smog, co powoduje, że cera palacza jest coraz powszechniejszym problemem. Widzisz u siebie jej objawy i chcesz się jej pozbyć? Sprawdź ofertę naszej Kliniki, umów się na konsultację i zapomnij o zmarszczkach!