Aktualności

ciaza-a-medycyna-estetyczna-2

Przebarwienia, rozstępy, cellulit, rozszerzone naczynka krwionośne… to tylko niektóre defekty ciała, z jakimi zmagają się niektóre przyszłe mamy. Większość z nich można skutecznie zniwelować, decydując się na zabiegi medycyny estetycznej w ciąży. Jakie kuracje są dozwolone w tym szczególnym okresie, a z których lepiej zrezygnować? Na co powinna zwrócić szczególną uwagę kobieta w ciąży, odwiedzając gabinet kosmetyczny? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zawarliśmy w poniższym tekście.

Wyjątkowy, ale i wymagający czas w życiu kobiety

Dziewięć miesięcy oczekiwania na narodziny dziecka to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. W tym okresie dochodzi do wielu zmian ogólnoustrojowych. Mają one miejsce nie tylko w narządzie rodnym, ale także w układzie krążeniowym, endokrynnym, moczowym oraz oddechowym. Zachodzące procesy fizjologiczne mają zapewnić prawidłowy rozwój płodu, a także wspomóc dostarczanie ciężarnej niezbędnych substancji odżywczych. U wielu pań na skórze piersi, pośladków i ud pojawia się cellulit, a na twarzy i szyi nieregularne przebarwienia o brązowym kolorze. Na ich powstawanie największy wpływ mają oczywiście hormony. Skóra na rosnącym w szybkim tempie brzuchu jest też podatna na rozstępy, dlatego warto znaleźć czas na regularną pielęgnację naskórka.

Czy w ciąży można robić botoks?

Wokół zabiegów medycyny estetycznej w ciąży do tej pory narosło wiele mitów. Jedną z bardziej kontrowersyjnych kwestii jest fakt, czy przyszła mama może poddać się terapii z wykorzystaniem toksyny botulinowej. W tym przypadku eksperci są zgodni: bez wyraźnej konieczności lepiej odłożyć ją na później. Chociaż nie ma oficjalnych badań dowodzących szkodliwe oddziaływanie botoksu na rozwój płodu, jak powszechnie wiadomo, jest to toksyna, która może wykazywać negatywny wpływ na organizm. Jej właściwości mogą okazać się na tyle silne, że zaszkodzą dziecku rozwijającemu się w łonie mamy lub jej samej. Dlatego na taką kurację najbezpieczniej zdecydować się po zakończeniu okresu ciąży oraz zaprzestaniu karmienia piersią.

medycyna-estetyczna-w-ciazy-2a

Leczenie rozstępów – czy można rozpocząć je, będąc w ciąży?

W pierwszym trymestrze lepiej zrezygnować z zabiegów na ciało, zwłaszcza tych z użyciem ultradźwięków, fal radiowych oraz laserów. Od czwartego miesiąca można zaplanować profilaktykę przeciw rozstępom. Powinna ona obejmować przede wszystkim wzmacnianie, nawilżanie i poprawę elastyczności skóry. W tym celu najlepiej stosować specjalistyczne preparaty do pielęgnacji ciała, chociaż warto też pamiętać o właściwej diecie oraz wypijaniu odpowiedniej ilości płynów każdego dnia. Docelowe leczenie rozstępów można natomiast rozpocząć po urodzeniu dziecka. Terapię zaleca się rozpocząć w pierwszych dwunastu miesiącach, kiedy utrzymuje się tzw. faza zapalna. Po tym okresie zmiany bledną, a ich usunięcie jest nieco trudniejsze.

Czy redukcja zmarszczek kwasem hialuronowym może zaszkodzić dziecku?

Jeszcze jedną nurtującą kwestią, jaką budzi medycyna estetyczna w ciąży, jest redukcja zmarszczek kwasem hialuronowym. Nie ma jednoznacznych badań, które wskazywałyby, że substancja ta jest niebezpieczna dla mamy i jej dziecka. Jednak mimo to lekarze zalecają odsunięcie kuracji z jej wykorzystaniem w czasie. Ma to związek głównie z dynamicznymi zmianami hormonalnymi i immunologicznymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Z tego względu trudno przewidzieć, jak zareaguje płód na podanie kwasu hialuronowego.

Zabiegi medycyny estetycznej wykonywane przez lekarzy

Oczekiwanie na narodziny dziecka jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety, w którym nie wszystkie terapie są dozwolone. W tym szczególnym czasie warto zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo. W Klinice Sowińska-Podlasek w Rzeszowie wszystkie zabiegi medycyny estetycznej są wykonywane przez doświadczonych lekarzy, przy wykorzystaniu ultrasonografii i przy jednoczesnej trosce o dobrostan pacjentek. Dostęp do najnowocześniejszych technologii, indywidualne podejście do pacjenta i szczegółowa konsultacja przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań stanowi gwarancję profesjonalizmu, bezpieczeństwa oraz jakości świadczonych usług.