Aktualności

Botoks może leczyć

06 marca 2018

Efekty zabiegu po 6 miesiącach.
Wyszczuplenie twarzy wynika ze zmniejszenia objętości mięśni.

Toksyna botulinowa, powszechnie znana i używana w wygładzaniu zmarszczek, znajduje skuteczne zastosowanie również w celach stricte leczniczych. Powyższa fotografia pokazuje pacjenta cierpiącego na bruksizm przed zabiegiem oraz 6 miesięcy po pierwszym zabiegu z wykorzystaniem botoksu. Poza efektami wizualnymi pacjent może się cieszyć z redukcji zgrzytania zębami i osłabienia mięśni żwaczy, co pozwoliło wdrożyć leczenie ortodontyczne.

Bruksizm jest chorobą, na którą według szacunków cierpi nawet 10% populacji. Polega na patologicznym zgrzytaniu zębami, w niektórych postaciach zaciskaniu zębów. Najczęściej dochodzi do nich w nocy i pacjent przez długi czas może nie być świadomy występującego problemu. Dopiero pojawiające się po czasie trwałe uszkodzenia zębów i zaburzenia zgryzu rzucają światło na dolegliwość. Towarzyszące schorzeniu nadmierne rozwinięcie mięśni żwaczy może być leczone iniekcjami toksyny botulinowej (botoksu), co prowadzi do osłabienia siły mięśni i zmniejszenia lub nawet ustąpienia zgrzytania zębami.

Szczegółowe informacje na temat przebiegu zabiegu oraz okresu pozabiegowego w uzyskają Państwo w gabinecie Sowińska Podlasek.