Archiwa

Czym jest mezoterapia igłowa?

Mezoterapia igłowa jest zabiegiem medycznym polegającym na śródskórnym wprowadzeniu preparatu za pomocą igły, co pozwala na dostarczenie składników biologicznie czynnych bezpośrednio do miejsca ich działania. Ze względu na ochronną funkcję przez warstwę rogową naskórka przenikać mogą jedynie bardzo małe cząsteczki do 500-1000 Da, co stanowi skuteczną barierę dla większych bądź rozgałęzionych cząsteczek, np. dla kwasu hialuronowego. Podając preparat bogaty w składniki o udowodnionym działaniu za pomocą igły omijamy naturalne bariery naskórkowe ograniczające wchłanianie i w krótkim czasie uzyskujemy efekt odżywionej, napiętej skóry. Najprościej mówiąc – mezoterapia igłowa daje to, co obiecują kremy.

mezoterapia igłowa neauvia
źródło: www.neauvia.pl

Dla kogo?

Wskazaniem do wykonania mezoterapii igłowej jest potrzeba ujędrnienia, poprawy gęstości i napięcia skóry oraz ujednolicenia jej kolorytu. Uniwersalność wskazań sprawia, że znajduje zastosowanie we wszystkich grupach wiekowych pacjentów dorosłych, u młodszych stanowiąc skuteczną podstawę pielęgnacji i profilaktyki anti-aging opóźniając konieczność bardziej zaawansowanych interwencji medycyny estetycznej, u starszych stanowiąc uzupełnienie zabiegów dokonywanych w głębszych warstwach tkanek miękkich, takich jak np. wolumetria czy nici PDO.

Istnieje wiele przebadanych klinicznie preparatów jednoskładnikowych lub będących mieszanką wieloskładnikową, które ze względu na profil działania znajdują zastosowanie u różnych grup pacjentów.

Czy można stosować mezoterapię igłową u osób poniżej 18 r.ż.?

Istnieją wskazania do mezoterapii igłowej, które mogą być właściwe dla osób poniżej 18 roku życia, jednak ze względu na brak rejestracji preparatów w tej grupie wiekowej, musielibyśmy zastosować je off-label, co przy braku przesłanek klinicznych czyniłoby takie postępowanie ryzykownym.

Przeciwwskazania

  • ciąża i laktacja,
  • aktywna faza chorób autoimmunologicznych,
  • nowotwory,
  • miejscowe zmiany zapalne.

To najważniejsze medyczne powody odroczenia zabiegu. Zawsze przed zabiegiem dokonujemy kwalifikacji.

Jakie preparaty?

Najczęściej korzystamy z preparatów Fillmed by Filorga (NCTF, NCTF HA), Neauvia Hydro Deluxe, Cytocare 532. Mają róźny profil działania i dobieramy je indywidualnie wg potrzeb.

Odmianą mezoterapii igłowej jest lipoliza iniekcyjna stosowana miejscowo w celu zniwelowania drugiego podbródka, zmniejszenia chomików lub na większych powierzchniach w celu zmniejszenia cellulitu – na udach, pośladkach, ramionach lub brzuchu. Mamy dobre doświadczenia z preparatami zawierającymi m.in. fosfatydylocholinę.

mezoterapia igłowa cytocare
zródło: www.revitacere.net

Przebieg zabiegu i okres pozabiegowy

Zabieg jest związany z wielokrotnymi nakłuciami skóry i pozostawieniem niewielkiego depozytu preparatu w postaci śródskórnego bąbelka. Nie będziemy oszukiwać – nie jest to przyjemne, dlatego w celu zmniejszenia dyskomfortu stosujemy wcześniej znieczulenie topikalne w postaci kremu zawierającego lidokainę (ew. z prylokainą) pod opatrunkiem okluzyjnym. Taki sposób znieczulania może się wiązać  z powierzchownym naprzemiennym odczuwaniem ciepła i zimna, delikatnym mrowieniem czy szczypaniem (jest to efekt działania anestetyku, nie stosujemy na tym etapie nakłuć). Po 30-40 min ściągamy opatrunek, przygotowujemy skórę, dezynfekujemy i nakłuwamy. Całość zajmuje nam do godziny czasu.

Po zakończeniu widzimy na skórzę siatkę nakłuć, niewielkich nierówności wynikających z obecności depozytów śródskórnych preparatu, ew. także wybroczyny krwi z uszkodzonych małych naczyń krwionośnych. Po zabiegu może narastać niewielki obrzęk będący reakcją na uszkodzenie mechaniczne.

Różne preparaty poza odmiennym profilem działania mają również inny potencjał wywoływania wybroczyn i później siniaków;  opowiemy dokładnie przez zabiegiem, czego należy się spodziewać. Preparaty oparte na nieco gęstszym roztworze kwasu hialuronowego, jak np. Neauvia Hydro Deluxe lub NCTF HA dłużej utrzymują się w skórze w postaci bąbelków, jednak max do 3 dni powinny zniknąć.

Jeśli obejdzie się bez siniaków, już po tygodniu będziemy mogli obserwować efekty działania, w przeciwnym razie musimy poczekać kilka dni dłużej na ustąpienie wszystkich zmian.

Zalecenia pozabiegowe

Tego samego dnia nie wolno nakładać makijażu. Mikroorganizmy obecne w kosmetykach, (które przecież nie są sterylne) zazwyczaj nie wywołują zmian na zdrowej nieuszkodzonej skórze, ale w okresie pozabiegowym, kiedy na skórze jest wiele drobnych ran po nakłuciach, mogą być powodem rozwinięcia się infekcji.

Chronimy skórę przed ekspozycją słoneczną, w razie konieczności przebywania na zewnątrz stosujemy filtry UV SPF 30 i wyższe.

W pierwszym dniu możemy stosować kremy pozabiegowe, antyseptyczne, delikatne okłady chłodzące, ew. doustnie Reparil, Cyclo 3 Fort. Od 2. dnia preparaty do stosowania zewnętrznego przeciwzapalne i łagodzące, takie jak przy urazach i stłuczeniach.

Bardzo skuteczny przy mezoterapiach gęstszymi preparatami jest delikatny masaż, świetnie się w tym sprawdza szczoteczka Foreo w opcji masowania.

Mezoterapia igłowa NCTF
źródło: www.fillmed.com

Ile razy i jak często?

Każdy preparat ma swój przebadany protokół postępowania obejmujący ilość zabiegów i odstęp czasu między kolejnymi sesjami. Ogólnie można powiedzieć, że będziemy widzieć rezultaty, jeśli początkowo zastosujemy serię 2-4 zabiegów co 2-3 tygodnie i następnie będziemy stosować regularnie jeden na każde pół roku.

W gabinecie kosmetycznym czy lekarskim?

W mezoterapii igłowej dokonujemy wielokrotnych nakłuć, dochodzi do przerwania ciągłości skóry – w Polsce uprawnienia do stosowania tego typu procedur mają wyłącznie lekarze. Jaki jest w tym sens? Ryzyko dotyczy m.in.  wystąpienia natychmiastowej reakcji nadwrażliwości w formie skurczu oskrzeli, obrzęku Quinckego, a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Decydujące są pierwsze minuty, w czasie których możemy podać leki skutecznie hamujące reakcję alergiczną, zabezpieczyć drożność dróg oddechowych, założyć wkłucie dożylne i podać płyny zabezpieczając przed wstrząsem i zaburzeniami hemodynamicznymi. Do tego typu reakcji może dojść w dowolnym momencie życia pacjenta, nawet jeśli wcześniej były stosowane podobne zabiegi bez żadnych powikłań. Będąc lekarzem ma się uprawnienia, wiedzę i umiejętności, by wdrożyć procedury ratujące życie.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dedykowanych mezoterapii. Bezpieczne są tylko te, które są poddane surowym testom, mają rejestrację do podawania podskórnego i które są przechowywane w odpowiednich warunkach (część preparatów musi być przechowywana w lodówce). Są zarejestrowane jako produkty do użytku wyłącznie przez lekarzy i są legalnie dystrybuowane wyłącznie wśród lekarzy. Skąd biorą się poza gabinetami lekarskimi? Czy są to produkty oryginalne i w jakich warunkach podróżowały do docelowego miejsca? Nie wiemy, zachęcamy do rozsądnej oceny sytuacji.

Czym się róźni mezoterpia igłowa od mikroigłowej?

W mezoterapii igłowej robimy serię płytkich zastrzyków za pomocą strzykawki z podawanym preparatem zakończonej jedną małą igłą. W mezoterapii mikroigłowej stosuje się urządzenia z maleńkimi igłami długości zazwyczaj 0,5-1,5 mm, które jedynie płytko nakłuwają skórę.. Mogą to być np. rollery lub urządzenia typu Dermapen. Na skórę poddawaną nakłuciom stosuje się zewnętrznie preparat, który wnika nieco głębiej przez obecność mikronakłuć. Jest to zabieg mniej inwazyjny od mezoterapii igłowej.

mezoterapia igłowa linerase
źródło: www.linerase.pl

Sowińska Podlasek